Microsoft útočí na Linux. Presviedča predajcov o jeho nevýhodách

Na internete sa objavili zábery z krátkeho online kurzu spoločnosti Microsoft, s ktorým chce poučiť zamestnancov najväčšieho amerického nákupného elektro portálu Best Buy, o výhodách systému Windows pred Linuxom. Vo svojich vysvetleniach však často zavádza.

16.09.2009 11:00
Počítač s Windows Vista Foto:
Ilustračné foto
debata

Úvodná stránka kurzu sľubuje, že po jeho skončení nadobudnú zúčastnení poznatky o tom, aké výhody ponúka systém Windows 7 pred konkurenčným Linuxom. Následné krátke porovnanie má poukázať na hlavné prednosti Windowsu pred Linuxom. Je však obsahovo neúplné a často zavádzajúce.

Výhody Windowsu oproti Linuxu Foto: Ars Technica
Windows 7, operačný systém Výhody Windowsu oproti Linuxu

Jedným z hlavných nedostatkov Linuxu je údajne malá podpora fotoaparátov, hudobných prehrávačov, tlačiarní a skenerov. Ak má Microsoft na mysli podporu zo strany výrobcov zariadení, tak áno. Len veľmi málo z nich myslí pri ovládačoch aj na linuxových užívateľov. Za to však nemožno odcudzovať systém ako taký. Tento fakt kompenzuje najmä veľké množstvo ovládačov integrovaných priamo do jeho jadra, keď väčšina zariadení je v systéme priamo rozpoznaná a funguje korektne. Na druhej strane pri predstavení nového hardvéru treba mať trpezlivosť a na ovládače si jednoducho počkať s vydaním aktualizácie jadra. Druhou nevýhodou môže byť čiastočná absencia niektorých doplnkových funkcií či už z pohľadu softvéru alebo hardvéru.

Medzi ďalšie nedostatky zaradil Microsoft kompatiblitu softvéru, podporu služby Windows Live, nemožnosť hrania obľúbených hier (ako príklad uvádza World of Warcraft), autorizovanú podporu a videokonferencie. Opäť ide len o neúplnú polopravdu. Aplikácie pre Windows síce nie sú v Linuxe natívne podporované, existuje však možnosť ako ich bez väčších problémov spustiť (napríklad s programom Wine), vrátane starších hier ako práve Microsoftom spomenutý World of Warcraft. Takisto niektorí výrobcovia softvéru ponúkajú aj linuxový variant (napríklad Google Earth). Samozrejme najschodnejšou cestou je použitie náhradnej, vo veľkej miere aj bezplatnej, aplikácie napísanej priamo pre Linux s obdobnými a často aj lepšími funkciami.

V otázke „autorizovanej“ technickej podpory v Linuxe to nie je také zlé ako opisuje Microsoft. V prípade problému sa užívateľ môže obrátiť priamo na komunitné fóra, kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočká nápomocnej rady od skúsenejších. Nie však okamžite. Videokonferencie takisto nie sú žiaden problém. Stačí skúsiť program Skype alebo Pidgin.

Výhody Windowsu oproti Linuxu Foto: Ars Technica
Windows 7, operačný systém, Linux Výhody Windowsu oproti Linuxu

Linuxové aktualizácie nie sú jednoduché. Údržba systému môže byť časovo náročná. V prípade distribúcie Ubuntu môže byť užívateľ zaťažený aplikovaním stoviek aktualizácií mesačne, pričom mu nemusí byť jasné či sú povinné alebo voliteľné. A práve opak je pravdou. Užívateľ si môže sám zvoliť či a o aké aktualizácie systému má záujem. Na výpise je tiež informovaný o ich dôležitosti, popise a veľkosti.

Linux nie je bezpečnejší než Windows. Negarantuje, že v prípade výskytu bezpečnostnej diery bude na ňu automaticky dostupná aj záplata. Takisto ide o čiastočné zavádzanie. Komunita okolo jednotlivých distribúcii Linuxu je dostatočne veľká na to, aby prehliadla závažnú bezpečnostnú chybu. Samozrejme možné to je. Užívateľ sa však do systému prihlasuje s obmedzenými právami a v prípade, ak by sa útočník pokúsil získať kontrolu nad systémom musel by uhádnuť administrátorské (rootovské) heslo. Navyše kvôli relatívne malému podielu linuxových distribúcií na trhu sa záujem tvorcov vírusov a spyware upiera predovšetkým k najviac využívanému Windowsu.

V prípade problému sa užívateľ Linuxu musí spoľahnúť sám na seba a svoje schopnosti, nakoľko neexistuje žiaden podrobný návod a dostupnosť dokumentácie je takisto obmedzená. Ak je inštalácia a konfigurácia softvéru náročnejšia, je vo zvyku tvorcov poskytnúť užívateľovi náležitý postup krok-za-krokom a takisto aj prípadnú dokumentáciu.

Výhody Windowsu oproti Linuxu Foto: Ars Technica
Windows 7, operačný systém, Linux Výhody Windowsu oproti Linuxu

Prečo Microsoft pri presviedčaní predajcov zvolil podobnú taktiku nevedno. Je možné, že toto rozhodnutie bolo ovplyvnené očakávaným príchodom systému Windows 7, nakoľko užívateľov, ktorí sú naklonení k použitiu bezplatnej alternatívy je čoraz viac.

debata chyba