Internet sa možno premení na jednu veľkú sociálnu sieť

Zakladateľ najväčšej sociálnej siete, Mark Zuckerberg, na konferencii f8 v San Franciscu predstavil svoje plány ďalšieho rozvoja internetu. Mnohé webové stránky sa majú podľa jeho predstáv priamo prepojiť s Facebookom a niesť označenie "sociálne."

25.04.2010 14:16
facebook, internet
Ilustračné foto
debata

Rozvoj gigantickej sociálnej siete má mať na svedomí systém zvaný Open Graph, ktorého cieľom je priamo prepojiť viaceré internetové stránky s Facebookom, ktorý v súčasnosti používa takmer pol miliardy užívateľov. Podstatou systému je pomôcť zdieľať informácie o stránkach a ich užívateľoch a cielene ich prepojiť vrámci existujúcej platformy.

V praxi bude nový systém fungovať na báze akýchsi doplnkov, ktoré môže správca webu umiestniť na svoju stránku a zapojiť ju tak do existujúceho ekosystému, v ktorom môžu užívatelia Facebooku svojim priateľom odporúčať alebo prezentovať jednotlivé weby alebo ich časti. Na stránke, ktorá využije Open Graph si užívateľ bude môcť vďaka novej funkcii s názvom „Like“ vybrať položku, ktorá sa mu páči a chce ju mať zaradenú medzi obľúbenými vo svojom profile na Facebooku. Jeho priatelia následne pri návšteve konkrétnej podstránky uvidia položky, ktoré označil ako obľúbené.

Do systému sa Open Graph sa už zapojilo niekoľko stránok, medzi inými napríklad The New York Times, Yelp, Pandora alebo Internet Movie Database. Pri vyhľadaní konkrétnej položky, v podobe filmu, hudby či obľúbenej reštaurácie, na partnerskej stránke môže užívateľ použiť tlačidlo „Like“, s ktorého pomocou sa vybraná položka zaradí medzi jeho obľúbené na profile na Facebooku.

Novinky, ktoré Zuckerberg postupne zavádza, majú pre ďalšie rozširovanie Facebooku veľký, či dokonca zásadný, význam. V budúcnosti mu dozaista pomôžu v rozširovaní užívateľskej základne. Mnohé stránky prídu systému Open Graph takisto na chuť, nakoľko vďaka nemu môžu rozšíriť svoju pôsobnosť či pokrytie a stať sa jednoducho „in“. Zdá sa, že Facebook vytvára novú platformou, ktorá určí ďalšie smerovanie a vývoj internetu.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy