Nahradí LibreOffice obľúbený OpenOffice?

28.01.2011 07:00
LibreOffice, kancelársky balík, OpenOffice.org
LibreOffice je pokračovateľom a zároveň konkurentom úspešného balíka OpenOffice.org. Autor:

Názorové nezhody vo vnútri vývojového tímu projektu OpenOffice.org vyvrcholili odčlenením značného množstva vývojárov, ktorí stoja vznikom konkurenčného projektu LibreOffice. Ten získal strategickú podporu spoločností prevažne zo sveta Linuxu.

Novovzniknutý kancelársky balík LibreOffice je v podstate mutáciu balíka OpenOffice.org, ktorého vývoj momentálne zastrešuje spoločnosť Oracle. Tá po prevzatí spoločnosti Sun priniesla nový pohľad na budúci vývoj produktov, pričom sa zamerala na ešte užšiu spoluprácu s vybranými programátormi. S externými, nezávislými spolupracovníkmi sa tak už ďalej nepočítalo.

Bolo len otázkou času, kedy „uzavretosť“ balíka začnú vnímať programátori negatívne a kedy vytvoria alternatívny produkt s otvoreným kódom. LibreOffice možno považovať za ich odpoveď, ktorá zrejme nebude len výstrelom do prázdna. Projekt totiž podporili spoločnosti ako Canonical, ktorá stojí za vývojom linuxovej distribúcie Ubuntu, Red Hat s pobočkou v Brne, Novell či Google. Nový kancelársky balík sa dokonca objaví v nadchádzajúcej verzii systému Ubuntu ako preddefinovaný kancelársky balík. Nahradiť by tak mal doteraz štandardne využívaný OpenOffice.

Aj číselné označenie prvej verzie LibreOffice naznačuje jej historickú náväznosť na OpenOffice.org. Balík je totiž dostupný vo verzii 3.3, kým posledné oficiálne vydanie OpenOffice.org má číslo 3.2.1. Verzia 3.3 bude dostupná už v najbližších týždňoch.

Balík LibreOffice prináša rovnaké programové súčasti a vychytávky ako OpenOffice.org, navyše však obsahuje podporu SVG súborov a takisto súborov z aplikácií Microsoft Works a Lotus Word Pro. V programe Calc, ktorý je obdobou Excelu z Microsoft Officu, je už možné pracovať s miliónom riadkov. K dispozícii je takisto vydanie v čestine a slovenčine s kontrolou pravopisu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba