Bratislavská konferencia TEDx privítala úspešného genetika či astrofyzika

Už po druhýkrát sa Bratislava pripojila k desiatam svetových miest, ktoré každoročne hostia konferenciu formátu TEDx. V sobotu 21. mája svoje myšlienky širokému plénu poslucháčov tlmočili zaujímavé osobnosti z rôznych oblastí, od cestovania, vzdelávania, reklamy, fyziky až po literatúru a hudbu.

20.05.2011 20:30
logo TEDx Bratislava, konferencia TED Foto:
Konferencia TEDx (na obrázku) sa v Bratislave bude konať už po druhýkrát. Minulý rok privítala napríklad aj hackera z projektu Wikileaks.
debata

O pozornosť zúčastnených sa tento rok okrem množstva iných uchádzal aj genetik, ktorý pestuje drobné ľanové a sójové semienka v kontaminovanej pôde v okolí Černobyľu. Právie tie poskytujú kľúč k skúmaniu úžasnej schopnosti rastlín prispôsobiť sa zvýšenej rádioaktivite prostredia. Švédsky architekt zas predstavil projekty založené na koncepte zvanom EcoCyle Design. Ide o holistický prístup k výstavbe budov a miest, ktorý kombinuje nádherný dizajn s funkčnosťou. Ďalší rečník pochádza zo Slovenska a je astrofyzikom na univerzite v Stanforde. Poslucháčov oboznámil so svojim výskumom supermasívnych čiernych dier, galaxií a kozmickej pavučiny.

Keďže počet účastníkov bol od začiatku limitovaný, organizátori sa rozhodli sprístupniť živý prenos z podujatia ako aj následný záznam jednotlivých vystúpení. Obe formy sú prístupné na hlavnej stránke konferencie.

Pre tých, ktorým konferencie TEDx nič nehovoria, možno pomôže informácia, že ide o nezávislé organizované podujatia, ktoré už poznajú milióny ľudí z celého sveta pod dovetkom „myšlienky hodné šírenia.“ Každý rok sa vo viacerých krajinách predstavia desiatky rečníkov, ktorých cieľom je podnietiť hlbokú diskusiu na rozmanité témy z oblasti vedy, výskumu a mnohých ďalších oblastí verejného záujmu. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí, takzvaných TEDTalks a živých, približne 20 minútových, vystúpení. Za vznikom konferencií formátu TED stojí rovnomenná nezisková organizácia, ktorá minulý rok oslávila štvrťstoročie svojho vzniku. V minulosti hostila aj také osobnosti ako Bill Gates, Al Gore, Sir Richard Branson, Philippe Starck či Gordon Brown.

debata chyba