Malvér, ktorý ohrozoval Slovákov, si obete vyberal cielene

28.05.2013 15:30
bezpečnosť, internet, hacker, útok,...
Ilustračné foto Autor:

V marci sa slovenským internetom šírili falošné phishingové e-maily, ktoré boli podpísané Daňovým úradom. Podľa Esetu sa prostredníctvom nich snažil útočník získať prístupové údaje k bankovým účtom. Svoje obete si však nevyberal náhodne.

V čase podávania daňových priznaní si stovky Slovákov vo svojich e-mailových schránkach našlo falošnú správu podpísanú Daňovým úradom. V skutočnosti išlo o správu od neznámeho odosielateľa, ktorý sa pokúšal obeť oklamať a prinútiť ju, aby si do svojho počítača stiahla špeciálny dokument. Ten mal obsahovať informácie o číslach účtov daňových platcov.

Namiesto stiahnutia požadovaného dokumentu si však obeť do svojho počítača nainštalovala trójskeho koňa. Podľa posledných analýz spoločnosti Eset sa útočník týmto spôsobom pokúšal získať prístupové údaje k bankovým účtom. „Z našich údajov vyplýva, že obete neboli týmto škodlivým kódom infikované úplne náhodne. Medzi niektoré doteraz identifikované obete patria lekári, účtovníci a taktiež niekoľko inštitúcií,“ tvrdí analytik Róbert Lipovský z Esetu. Pri týchto špecifických skupinách používateľov bolo údajne pravdepodobnejšie, že na odkaz kliknú, nakoľko priamo súvisia s ich povolaním.

Falošný e-mail od Daňového úradu odvádza...
Falošný e-mail od Daňového úradu odvádza pozornosť aj spisovnou slovenčinou. Autor: Eset

Trójsky kôň, ktorým boli počítače napadnuté, dostal označenie Win32/Sazoora.A a slúžil na odcudzenie prístupových údajov k internet bankingu. Útočník svojim obetiam v niektorých prípadoch dokonca zasielal aj falošný e-mail, ktorého odosielateľom bola samotná banka. V správe potom svoju obeť žiadal o konkrétny údaj z grid karty, ktorý mal byť potrebný na úspešné prihlásenie sa do účtu. „Vlastnosťou tohto škodlivého kódu bola aj jeho manipulácia internetovým prehliadačom. Svojej obeti dokázal v prehliadači zobrazovať falošné formuláre, do ktorých mala pri online platbe vložiť údaje o svojej kreditnej karte. Tie však skončili v rukách útočníka,“ uvádza Eset.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku