Tip: Roaming opäť zlacnel. Koľko stojí dnes?

Európska únia opäť stlačila nadol roamingové ceny. Od prvého júla platia nové maximálne ceny za roamingové hovory, SMS a dáta. Lacnejšie sa už dovoláte aj z Chorvátska. Prinášame vám prehľad aktuálnych noviniek všetkých troch mobilných operátorov so zameraním na roamingovú ponuku.

06.07.2013 07:00
mobil, smartfón, peniaze, Android, zlodej, SMS,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Únia opäť stlačila roamingové ceny
Podľa nariadenia Európskej únie sa od 1. júla 2013 znižujú maximálne roamingové ceny, ktoré si môžu operátori v členských krajinách účtovať. Od prvého júla je zároveň novým členským štátom aj turisticky vychytené Chorvátsko, dovolenkári preto budú volať lacnejšie aj z tejto krajiny. Po novom si tak môžu za odchádzajúci hovor v roamingu operátori účtovať maximálne 0,288 eur (oproti 0,348 eur), za prichádzajúci hovor maximálne 0,084 eur (oproti 0,096 eur), za odoslanú SMS správu 0,096 (oproti 0,108 eur) a za dáta 0,54 eur za 1 MB (oproti 0,84 eur).

O2: SMS a volania za domáce ceny
Špeciálny balík s predplateným objemom roamingových dát zavádzala slovenská Telefónica O2 postupne vo viacerých krajinách, Slovensko prišlo na rad až na konci minuloročnej dovolenkovej sezóny. Vtedy s odvolaním sa na cenovú reguláciu Európskej únie spustila službu s názvom EU internet, ktorá zvýhodňuje roamingové dáta prenášané v krajinách Európskej únie v objeme 25 MB za cenu 2 eurá na deň. Tento rok na začiatku dovolenkovej sezóny operátor rozšíril balík zvýhodnených roamingových služieb o výhodnejšie SMS a volania. „Zákazníci O2 s aktívnou službou EU Pas získavajú od 18. júna do 30. septembra k hovorom aj SMS správy za domáce ceny. Aktivácia je automatická pre každého, bez ďalších podmienok a poplatkov. Volania a SMS-ky za domáce ceny budú od 1. júla platiť aj z Chorvátska,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku.

Služba EU Pas, ktorú O2 spustilo v minulom roku, je výhodná najmä pre tých, ktorí chcú uskutočňovať dlhšie hovory, no menej často. Za každý odchádzajúci a prichádzajúci hovor si operátor účtuje spojovací poplatok vo výške 60 centov. Za prijatý hovor následne zákazník neplatí, pri odchádzajúcom hovore platí 13 centov za minútu.

Tip: Služba prinesie zákazníkovi úsporu v prípade, že priemerná dĺžka odchádzajúceho roamignového hovoru je viac ako 3 minúty a u prichádzajúceho hovoru viac ako 7 minút. V prípade, že má zákazník aktivovaný O2 Paušál, za odchádzajúci hovor platí 10 centov za minútu (na rozdiel od 13 centov v programe O2 Fér).

Na volania mimo EÚ má O2 nový balík
Operátor ponúka aj zvýhodnené volania do krajín mimo Európskej únie, nie však v roamingu. Pre zákazníkov programu O2 Fér a O2 Paušál sprístupnil 6-eurový balíček volaní do všetkých sietí v krajinách tretej a štvrtej zóny. Za mesačný poplatok môžu do uvedených krajín bezplatne volať 50 minút.

Tip: Je vhodné kontrolovať si spotrebu voľných minút. Po ich vyčerpaní sú totiž volania spoplatnené podľa aktuálneho cenníka. V prípade konkrétnych krajín môže byť cena za odchádzajúci hovor výrazne vyššia.

Orange: Lacnejšie dáta v Európe a vo svete
Orange konkuruje O2 so zvýhodnenou cenou balíka Európa dáta, ktorý ponúka za znížený mesačný poplatok 1,9 eura bez viazanosti. Na rozdiel od O2, ktorý má v balíku EU internet fixný objem dát, Orange fakturuje zákazníkovi len skutočne prečerpané dáta v cene 9 centov za každý prenesený (aj začatý) megabajt. Rovnaká cena sa okrem Chorvátska vzťahuje aj na Švajčiarsko. V Turecku zákazníci zaplatia 49 centov za megabajt. „Automatickou súčasťou roamingového dátového balíka je cestovné poistenie od poisťovne Generali s poistným krytím do výšky 40 000 eur. Balík je možné si aktivovať zaslaním SMS v tvare ANO na číslo 984,“ dopĺňa Orange.

Druhou roamingovou alternatívou pre dáta je balík Svet dáta so zníženým mesačným poplatkom 3,90 eur bez viazanosti. „Okrem ceny 9 centov za MB v rámci EÚ je vo vybraných krajinách sveta možné sťahovať dáta za 49 centov za MB. Balík je možné si aktivovať zaslaním SMS v tvare ANO na číslo 981,“ uvádza operátor.

Zoznam vybraných krajín sveta, v ktorých platí ponuka Svet dáta: Čierna Hora, Srbsko, Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko, Turecko, Macedónsko, Kanada, Karibik, Dominikánska republika, Trinidad a Tobago, Spojené arabské emiráty, Izrael, Hongkong, Čína, Austrália a externé územia, Thajsko, Nový Zéland, Egypt, Kanada, Juhoafrická republika, Panama, Brazília, Guyana, Jordánsko, Senegal, Mali, Guinea, Pobrežie Slonoviny, Kamerun, Rovníková Guinea, Guinea-Bissau, Keňa, Uganda, Madagaskar, Botswana, USA, Anguilla, Antigua and Barbuda, Barbados, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Dominika, Grenada, Montserrat, Svätý Krištof a Nevis, Sv.Lucia, Sv.Vincent a Grenadíny, ostrovy Turks and Caicos, Antily, Jamajka, Portoriko, stredná Afrika, Niger.

Roamingová ponuka pokryla aj svet
Orange zvýhodnil roamingové volania z Chorvátska v predstihu, ešte koncom mája, pričom ich zaradil do rovnakej kategórie ako volania v rámci EÚ, ktorej je Chorvátsko členom od 1. júla. Zvýhodnené volania spadajú pod balíky Moja Európa a Môj Svet. „Balíky fungujú na jednoduchom princípe: za mesačný poplatok umožňujú volať, esemeskovať, prípadne aj prenášať dáta v roamingu za domáce ceny, teda 12 centov za minútu volania, SMS alebo MB,“ uvádza Orange. Balíky sa líšia najmä svojou pôsobnosťou. Balík Moja Európa v cene 2,99 eura mesačne zvýhodňuje roamingové volania v Európskej únii, Švajčiarsku, na Islane, v Nórsku, Chorvátsku a Lichtenštajnsku. Ponuka Môj Svet v cene 4,99 eura mesačne zvýhodňuje volania, SMS a dáta aj vo vybraných krajinách sveta, v ktorých platí jednotný tarif 50 centov za minútu, SMS alebo MB.

Oba balíky Orange ponúka aj v rozšírenej verzii Plus, ktorá obsahuje aj predplatené minúty, konkrétne pri balíku Moja Európa plus v objeme 30 minút prichádzajúcich hovorov, a u balíka Môj Svet plus v objeme 60 minút prichádzajúcich hovorov.

Telekom: Ceny ako na Slovensku a kontrola spotreby
Telekom predstavil svoju letnú roamingovú ponuku už začiatkom júna. Operátor sa zameral tak na novú ponuku u hlasového ako aj dátového roamingu. Napríklad balík Happy roaming znižuje sadzbu za hovory v roamingu na 13 centov za minútu a 13 centov za SMS, avšak len v prvej zóne, ktorá pokrýva krajiny EU, Nórsko, Švajčiarsko a Island. Obľúbené dovolenkové destinácie ako Egypt, Turecko či USA sú zaradené do druhej zóny a Telekom si za minútu hovor účtuje 1 euro a 39 centov za odoslanú SMS. V krajinách, ktoré patria do tretej zóny (napríklad Austrália, Brazília, Kanada) účtuje za odchádzajúci a prichádzajúci hovor jednotne 2 eurá za minútu, za odoslanie SMS rovnako ako v druhej zóne 39 centov. „Happy roaming sa bude predávať ako doplňujúci balíček za 2 eurá mesačne a na hovory sa uplatňuje minútová tarifikácia. Aktivácia služby bude možná cez SMS s textom "HAPPY ROAMING“  na číslo 12323," upresňuje Telekom.

Tip: Napriek tomu, že aj po aktivácii balíka sú ceny volaní do druhej, tretej a štvrtej zóny pomerne drahé, súčasťou balíka Happy roaming je aj služba Happy Free Data, ktorá obsahuje 10 MB dát pre využitie v prvej a druhej zóne počas troch mesiacov. „Ak zákazník 10 MB dát minie a neaktivuje si ďalší balíček, prenos dát bude zastavený.“

„Neobmedzený“ internet v EÚ
Pre tých, ktorí v zahraničí pracujú alebo aspoň vybavujú e-maily, môže prísť vhod služba Internet v mobile v zahraničí. „Zákazníci pri cesto do zahraničia budú mať štandardne vypnuté čerpanie dát. Keď sa pokúsia získať prístup na internet, budú presmerovaní na bezplatnú stránku s voliteľnými nastaveniami,“ uvádza sa v správe. Služba sa týka len krajín EÚ a vybraných krajín (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko).

Zákazníci budú môcť surfovať od 2 € za doplňujúci balíček a zvoliť si budú môcť aj variant, pri ktorom nezaplatia viac ako 25 € mesačne. Telekom balík pomenoval ako Neobmedzený, no v skutočnosti ide o balík obsahujúci 100 MB dát, ktoré je možné sťahovať plnou rýchlosťou. Následne, až do vypršania platnosti aktivovaného balíka, je možné dáta sťahovať veľmi obmedzenou rýchlosťou – 64 kbps.

Na výber sú štyri balíky

Balík Objem dát Platnosť Zóna Cena
Hodina 10 MB 1 hodina 1 2 €
Deň 30 MB 1 deň 1 5 €
Týždeň 100 MB 1 týždeň 1 15 €
Neobmedzený 100 MB 1 týždeň 1 25 €

Pre krajiny mimo Európskej únie v Zóne 2 (USA, Srbskou, Turecko, Egypt, Tunis) bude k dispozícii balík Plus s 30 MB dát na 1 týždeň za 15 eur. Balík platí súčasne aj v Zóne 1.

Tip: Úplnou novinkou u Telekomu je nastavenie cenového limitu a čerpanie dát cez profil web roaming. Zákazník v tomto smere nemá určený balík dát, ale čerpá ich za štandardnú cenu (napríklad pre EÚ platí v súčasnosti 84 centov, od 1.7. suma 54 centov za 1 MB). Zákazník si však zvolí maximálny limit, ktorý nechce prekročiť v rozmedzí od 20 do 200 eur. Po jeho dosiahnutí si ho môže zvýšiť alebo vybrať balíček dát. Pokiaľ sa nerozhodne, prenosy dát budú zastavené.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy