Google musí zmazať údaje z vyhľadávača, ak o to ľudia požiadajú

Akékoľvek prehrešky, ktoré ste v minulosti spáchali, a ktoré je stále možné dohľadať v internetovom vyhľadávači, môžu byť z vyhľadávača odstránené. Stačí o to požiadať.

14.05.2014 16:08
Google vyhľadávanie, klávesnica, lupa,...
Ilustračné foto
debata

Ak si potrebujete na internete dohľadať informácie o konkrétnej osobe, s najväčšou pravdepodobnosťou sa obrátite na internetový vyhľadávač. Ak potrebujete komplexné informácie, po chvíľke hľadania si ich môžete z čiastkových výsledkov poskladať ako puzzle. Google, ale aj mnohí ďalší, navyše umožňujú vyhľadať nie len aktuálne, ale aj niekoľko rokov staré informácie. Podľa Súdneho dvora Európskej únie, by však mali mať ľudia právo požiadať, aby informácie o ich osobe, boli z vyhľadávača v prípade potreby odstránené. Nemusí pritom ísť len o neaktuálne informácie, ale napríklad aj informácie zo súkromia či profesionálneho života.

Ústretový krok k ochrane súkromia si vynútila Európska únia
Google sa k podobnému ústretovému kroku voči užívateľom nerozhodol sám a dobrovoľne, prinútil ho k tomu práve Európsky súdny dvor. Súdny dvor neakceptoval námietky, podľa ktorých Google údaje neuchováva, ale len vyhľadáva a sprístupňuje verejnosti v podobe odkazov na konkrétne stránky.

Celý spor o ochrane súkromia prostredníctvom vyhľadávača Google bol predmetom riešenia od roku 2009, keď španielsky právnik žiadal internetového molocha o odstránenie výsledkov z vyhľadávania. Vo vyhľadávači totiž bolo aj po deviatich rokoch možné nájsť informácie o nútenej dražbe právnikovho domu, ktorý bol zaťažený dlhmi na sociálnom zabezpečení. Napriek tomu, že informácia už bola neaktuálna, vo vyhľadávači ju bolo možné stále dohľadať, čo bolo údajne možné považovať za neoprávnený a neprimeraný zásah do súkromia.

Po niekoľkých rokoch súdnych prieťahov sa napokon žalovaná strana dopracovala k zdarným výsledkom. Google tak musí citlivé informácie odstrániť, a to aj napriek tomu, že žalujúci je občanom EÚ, a sídlo spoločnosti je mimo územia únie. Tento fakt je podľa súdu irelevantný a nebráni v tom, aby spoločnosť musela k podobnému ústretovému kroku pristúpiť kedykoľvek v budúcnosti. O vymazanie údajov však musí požiadať fyzická osoba.

Google obsah stránok vymazať nemôže, odkazy na ne však áno
Napriek tomu, že rozhodnutie súdu je svojim spôsobom kontroverzné, nakoľko Google len vyhľadáva informácie v existujúcich záznamoch na indexovaných internetových stránkach, môžu sa občania Európskej únie dožadovať o ich vymazanie. V konečnom dôsledku preto odkazy, ktoré Google zmaže, budú existovať aj naďalej, len ich nebude možné dohľadať inak, než na konkrétnej stránke.

Či má užívateľ na vymazanie údajov právo, posúdi aj tak Google
Ak sa ktokoľvek domnieva, že údaje, ktorého je o ňom možné vo vyhľadávači Google dohľadať sú zásahom do súkromia, môže podľa verdiktu spoločnosť požiadať o ich vymazanie. O tom, či je jeho žiadosť právoplatná však rozhodne samotná spoločnosť Google preto bude musieť vytvoriť pravdepodobne novú smernicu, ktorá presne definuje, v akých prípadoch bude žiadosť odôvodnená a bude jej možné vyhovieť. Lehoty na jej vybavenie však stanovené Súdnym dvorom neboli, môže sa preto stať, že žiadosti užívateľov nebudú vybavené okamžite.

Žiadať o vymazanie údajov možno aj iné vyhľadávače
Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ sa vzťahuje nie len na Google, ale prakticky aj na všetky vyhľadávače, ktoré na území Európskej únie pôsobia, alebo dohľadávajú ifnromcáei o jej občanoch. Ktokoľvek preto môže o vymazanie citlivých osobných údajov požiadať aj Microsoft či Yahoo, ktorí prevádzkujú vlastné internetové vyhľadávače.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Google #Súdny dvor EÚ #ochrana súkromia