Podľa výročných štatistík spoločnosti Kaspersky Lab bol rok 2014 mimoriadne bohatý na kybernetické útoky. Útočilo sa nie len na servery veľkých firiem ale krušné časy zažívali aj samotní užívatelia. V priebehu roka spoločnosť zablokovala údajne 6,2 miliardy internetových útokov na počítače a mobilné zariadenia, čo je presne o jednu miliardu viac, než pred rokom. Znepokojujúco vyznela aj skutočnosť, že 38 percent všetkých počítačov čelilo v priebehu roka internetovému útoku minimálne jedenkrát. Kaspersky Lab však neuviedlo o aký typ útokov v prevažnej miere išlo a čo bolo ich cieľom. Medzi malvér patria nie len trójske kone a červy, ktoré šifrujú dáta a žiadajú výkupné, ale aj takzvaný spajvér, advér a ďalšie rôznorodé typy škodlivého kódu.
Internetoví zločinci menia taktiku
Viacero bezpečnostných spoločností sa zhoduje na tom, že počet odhalených škodlivých súborov rástol len pomaly. “Oproti minulému roku ich počet vzrástol o 3,17 percenta, pričom v predchádzajúcom období bol nárast až 50-percentný,” uvádza ako príklad Kaspersky Lab. Jedným z dôvodom je najmä fakt, že útočníci sú oveľa náročnejší. Aj naďalej útočia celoplošne, no vo veľkom množstve prípadov si svoje ciele sami vyberajú. Podľa analytikov využívaj takzvané spear-phishing útoky, ktoré sú zamerané na konkrétnu skupinu používateľov, napríklad hráčov alebo užívateľov internetového bankovníctva.
Malvér sa dokáže infiltrovať najmä cez prehliadače
Najjednoduchšou cestou k užívateľským dátam alebo peniazom na internetových účtoch je zraniteľnosť nainštalovaného softvéru. Využívanie chýb v operačných systémoch je síce takisto obľúbené, no pre útočníkov náročnejšie, než využitie zraniteľnosti internetových prehliadačov a ďalších aplikácií, ktoré pristupujú na internet. Údajne najefektívnejšou metódou, ako dostať malvér do počítača obeti, je zneužitie zraniteľnosti v doplnku Java alebo v internetových prehliadačoch Internet Explorer a Mozilla Firefox. Veľmi obľúbeným je aj Adobe Reader. Zdroje útokov v roku 2014 pochádzali najmä zo Spojených štátov (27,5 percenta prípadov), Nemecka (16,6 percenta prípadov) a Holandska (13,4 percenta prípadov.
Tak ako boli počítače Mac so systémom OS X na okraji záujmu útočníkov, tak sa popularita útokov na ne medziročne zvyšuje. Kaspersky Lab podľa svojich slov zachytil 3,7 milióna pokusov o infikovanie počítačov Mac. V porovnaní s počítačmi s Windowsom ide ale stále len o zlomok. Z mobilných platforiem najviac útokov smerovalo na Android (1,4 milióna), informácie o ďalších platformách spoločnosť nepublikovala. Zaujímavé je, že do desiatky krajín s najväčším rizikom infikovania mobilných zariadení sa zaradila aj susedná Česká republika, ktorej patrí ôsme miesto, pred Marokom a Malajziou. Útoky na mobilné platformy najviac postihli užívateľov z Ruska (až 45,7 percent), Indie (6,8 percenta), Kazachstanu (4,1 percenta) a Nemecka (4 percentá).