Tip: Čo s roamingom po brexite? Budú Slováci priplácať za hovory, dáta a SMS?

Čo sa zmení po odchode Veľkej Británie z EÚ? Budú mobilní operátori účtovať zákazníkom roamingové príplatky za volania, SMS a dáta?

31.01.2020 10:00
libra, veľká británia, brexit Foto:
Ilustračné foto.
debata

Už nie je potrebné uvažovať o rôznych scenároch hypotetického odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Brexit bude a uskutoční sa už na konci januára. Ako bude vyzerať dohoda s Európskou úniou zatiaľ nevedno. Už dnes je však jasné, že Brexit ovplyvní aj ľudí, ktorí do Veľkej Británie cestujú na dovolenku či za prácou. Možno aj vás zaujíma otázka, ako bude vyzerať roaming po brexite? Bude aj naďalej možné telefonovať a esemeskovať tak ako v krajinách EÚ? Alebo si budú operátori účtovať príplatky? Ak áno, v akej výške? Spýtali sme sa slovenských mobilných operátorov, ako budú po Brexite postupovať.

Slovak Telekom: „K 1.2 nechystáme pri UK žiadne zmeny v súvislosti so zaraďovaním do zón či nastavovaním cien. V dlhodobom horizonte bude veľa závisieť od britských operátorov, či budú chcieť využívať výhody regulácie EÚ alebo zvolia pre svojich zákazníkov a veľkoobchodných partnerov iné podmienky.“

Orange: „Nakoľko stále nie sú presne stanovené pravidlá a dohody EÚ/UK v rámci Brexitu, pre našich zákazníkov, ktorí sa nachádzajú vo Veľkej Británii, respektíve tam plánujú cestovať, sa po Brexite nebude nič meniť. Ceny zostávajú rovnaké, Veľká Británia naďalej zostáva v zóne ako ostatné krajiny EÚ. O prípadných zmenách budeme našich zákazníkov včas informovať.“

O2: „Od 1.2. bude Veľká Británia naďalej v Zóne 1, v ktorej sa nachádzajú krajiny EÚ, a teda cena hovorov, SMS a dát sa nebude meniť. Vývoj cien v budúcnosti bude závisieť od veľkoobchodných dohôd s operátormi pôsobiacimi na britskom trhu. O prípadných zmenách budeme včas informovať.“

Európska regulácia, ktorá má na svedomí pokles roamingových príplatkov vyvrcholila v roku 2017, kedy sa príplatky vo všetkých krajinách EÚ prakticky zrušili. Ak teda Slováci cestujú do niektorej z členských krajín EÚ nemusia sa obmedzovať pri volaniach, SMS či surfovaní po internete. U operátorov síce platí zásada takzvaného férového používania služieb, no bežný užívateľ na jej limity ani len nenarazí. Čo sa ale možno zmení sú roamingové príplatky pri cestách do Veľkej Británie.

Od 31. januára, kedy by mala Británia oficiálne vystúpiť z Európskej únie, až do konca roka, bude platiť takzvané prechodné obdobie, počas ktorého sa nič pri cestovaní a používaní mobilu nezmení. Roamingové pravidlá budú úplne totožné s tými, ktoré platia dnes. Záleží pritom, akú dohodu britská vláda vyrokuje s predstaviteľmi Európskej únie a či bude mať krajina rovnaký status ako napríklad Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Ak áno, bude v Anglicku aj v roku 2021 možné telefonovať a esemeskovať rovnako ako doposiaľ. V prípade, ak ale k dohode nedôjde, mobilní operátori budú môcť zákazníkom účtovať príplatky rovnako, ako keby opustili krajinu EÚ.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #mobilní operátori #roaming #Brexit