Podpora prehrávača Adobe Flash po 24 rokoch končí

04.01.2021 17:41
adobe, flash, prehrávač, flash player
Ilustračné foto Autor:

Už o niekoľko dní prestane fungovať prehrávač Flash. Adobe odporúča jeho odinštalovanie. Prehrávač fungoval neuveriteľných 24 rokov.

Animácie Adobe Flash sa svojho času nachádzali doslova na každom interaktívnom webe. Vďaka nim fungovali rôzne online hry, videá, ale aj reklamy. Mať v počítači nainštalovaný doplnok v podobe Adobe Flash prehliadača bola nevyhnutnosť. Doplnok prežil neuveriteľných 24 rokov. Od 12. januára už doplnok nebude podporovaný. Adobe skončí s vydávaním bezpečnostných aktualizácií a ľudí preto vyzýva, aby si ho z počítačov odinštalovali.

Ako uvádza server BBC, Flash získal na popularite v čase, keď pripojenie na internet bolo skôr výsadou a rýchlosť bola na dnešné pomery len symbolická. “Flash umožňoval webdizajnérom a animátorom priniesť zaujímavý obsah, ktorý mohol byť stiahnutý relatívne rýchlo. Plnú trojminútovú animáciu s rôznymi pozadiami a hudbou bolo možné zhotoviť s veľkosťou menšou než 2 megabajty a zobraziť ju priamo v prehliadači,” uviedol pre BBC animátor David Firth.

Hrobárom Adobe Flash bol aj Steve Jobs

Niektorí si možno spomenú aj na časy, keď YouTube na prehrávanie videí vyžadoval doplnok Adobe Flash. Vďaka nemu bolo možné prehrávať videá vo vysokej kvalite pri relatívne nižších nárokoch na dátový tok. Do roku 2009 bol doplnok nainštalovaný na 99 percentách počítačov. Svet internetu sa ale po roku 2010 začal dramaticky meniť a Adobe naň nestihol zareagovať. Flash bol odrazu na príťaž a internetové prehliadače od neho začali dávať ruky preč. Jedným z jeho hrobárov však bol Steve Jobs, ktorý v roku 2010 uviedol svoju slávnu hlášku, že Apple nikdy nedovolí, aby na iPhonoch a iPadoch Flash fungoval.

Flash mal podľa Jobsa množstvo nevýhod. Bol v rukách jednej firmy, ktorá nedokázala zabezpečiť jeho transparentnosť a bezpečnosť. Adobe musel dlhé roky zápasiť s bezpečnostnými chybami a útokmi hackerov, ktoré spôsobili, že užívatelia ale firmy začali od Flashu odvracať zrak. Adobe v roku 2017 napokon oznámil, že Flash odíde do dôchodku koncom roka 2020. Obsah prestane zobrazovať 12. januára.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#prehrávač #multimédiá #Flash #Adobe
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku