Hodinky Apple Watch 7 by mohli merať hladinu cukru v krvi

27.01.2021 09:00
Apple Watch, inteligentné hodinky, iWatch
Ilustračné foto Autor:

S príchodom siedmej generácie hodiniek Apple Watch sa začali objavovať špekulácie o tom, akú novú funkciu prinesú. Najčastejšie sa spomína neinvazívne monitorovanie krvnej glukózy.

Stalo sa akýmsi zvykom, že takmer každá nová verzia hodiniek Apple Watch priniesla aj novú funkciu pre monitorovanie zdravia. Najskôr to bolo sledovanie tepu, neskôr EKG a v poslednej verzii Apple Watch 6 aj meranie okysličenia krvi. Zhruba pol roka pred predstavením ďalšej generácie hodiniek sa začali vynárať špekulácie o tom, akú novú funkciu hodinky budú mať tentokrát. Najčastejšie sa spomína senzor na meranie hladiny glukózy. Ak by sa Applu podarilo to, o čo sa iné technologické firmy roky snažia, bolo by to prelomové. Prečo?

Meranie cukru v krvi je v súčasnosti možné len rôznymi viac či menej invazívnymi metódami. Diabetici najčastejšie využívajú glukomery, do ktorých je potrebné zasunúť glukózový prúžok s kvapkou krvi, najčastejšie získanou z prsta. Iná možnosť zatiaľ nie je, aj keď mnoho firiem sa snaží vymyslieť alternatívne riešenie, ktoré by nevyžadovalo používanie odberových pier s ihlou. Jedným z nich je zariadenie GlucoWise, ktoré pomocou senzora priloženého na tenkú vrstvu kože v oblasti medzi palcom a ukazovákom dokáže pomerne presne zistiť hladinu cukru v krvi.

Ako uviedol server TomsGuide aj keby Apple predsa len glukomer v nejakej podobe v hodinkách predstavil, namerané hodnoty by boli skôr orientačné a nemali by nahradiť presnejšie meranie cukru v krvi pomocou prístrojov na to určených. O prvenstvo však bude Apple určite súperiť aj s ďalšími firmami, ako napríklad so Samsungom, ktorý by mohol podobnou funkciou vybaviť hodinky Galaxy Watch 4 alebo Galaxy Watch Active 3 v druhej polovici tohto roka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #Watch 7 #inteligentné hodinky #Apple