YouTube bude odstraňovať antivaxerské videá o vakcínach

Webová stránka YouTube v stredu oznámila, že bude odstraňovať videá, ktoré nepravdivo tvrdia, že schválené vakcíny sú nebezpečné.

29.09.2021 22:12
youtube, video, služba, google, internet, videá Foto:
Ilustračné foto
debata (20)

Sociálne siete sa totiž snažia brániť šíreniu zdravotných dezinformácií o covide a ďalších chorobách.

Webová stránka na zdieľanie videí YouTube už predtým zakázala príspevky, ktoré šíria klamlivé fámy o spôsoboch liečby nákazy koronavírusom napríklad aj mylné tvrdenia o vakcínach proti covidu, ktoré sa ukazujú ako bezpečné.

Platforma YouTube vlastnená americkou technologickou spoločnosťou Google uviedla, že už nerieši len šírenie medicínskych konšpiračných teórií o pandémii koronavírusu, ale aj ďalšie dezinformácie.

koronavírus, očkovanie, COVID-19 Čítajte aj Strach z očkovania u Slovákov prevažuje nad solidaritou s najzraniteľnejšími

„Vidíme, že lživé tvrdenia o vakcínach proti koronavírusu sa čoraz viac prenášajú aj na vakcíny vo všeobecnosti,“ napísala vo vyhlásení webová stránka YouTube.

„Teraz sme sa ocitli v bode, keď je ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým rozšíriť našu prácu, ktorú sme začali pri covide, aj na ďalšie vakcíny,“ dodal web. Táto rozšírená politika sa bude týkať „v súčasnosti podávaných vakcín, ktoré sú schválené a potvrdené ako bezpečné a účinné či už miestnymi zdravotníckymi úradmi alebo Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO)“.

Z webu YouTube budú odstránené klamlivé tvrdenia o bežnom očkovaní proti chorobám ako osýpky a hepatitída typu B.

ZOO lama Čítajte aj Liečba covidu pomocou protilátok od lám má potenciál, tvrdia britskí vedci

Bude sa to vzťahovať aj na prípady, keď vloggeri tvrdia, že schválené vakcíny nezaberajú, alebo ich mylne spájajú s chronickými zdravotnými následkami. Odstránený bude tiež obsah, ktorý „lživo tvrdí, že schválené vakcíny spôsobujú autizmus, rakovinu či neplodnosť alebo že látky vo vakcínach dokážu sledovať ľudí, čo ich dostali“.

„Tak ako pri každej výraznej zmene aj teraz bude trvať určitý čas, kým naše systémy budú naplno v činnosti,“ dodal YouTube.

YouTube zdôraznil, že v jeho nových pravidlách budú aj výnimky stále budú povolené osobné výpovede o negatívnych skúsenostiach s vakcínami, ak „videokanál nebude systematicky podporovať neochotu ľudí dať sa zaočkovať“.

netopier Čítajte aj Štúdia: U netopierov v Laose sa našli vírusy podobné SARS-CoV-2

Platforma takisto oznámila, že od vlaňajška odstránila vyše 130.000 videí pre porušenie jej politiky očkovania proti covidu.

Podobne aj sociálna sieť Facebook tento mesiac obnovila svoje kroky proti extrémistickým a konšpiračným skupinám a začala zablokovaním nemeckej siete šíriacej dezinformácie o covide.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #YouTube #vakcíny #nákaza #hoax #videá #Covid-19