Google umožní zdieľať heslá medzi viacerými členmi domácnosti

Už sa nebudete musieť pýtať manžela na dlhočizné heslo k rodinnému účtu na Netflixe. Google ponúkne možnosť zdieľania hesiel medzi šiestimi členmi rodiny.

24.05.2024 08:00
trezor, hacker, útok, internet, bezpečnosť,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Niektoré účty by mali zostať v osobnom vlastníctve, kým iné má zmysel zdieľať aj s rodinnými príslušníkmi. Napríklad prístup k e-mailom by mal byť výhradne osobnou záležitosťou, kým účet od Netflixu môže zdieľať celá rodina. Keďže heslá k účtom by ale mali byť unikátne, dostatočne dlhé a využívať by mali aj kombináciu viacerých znakov, čísel a malých a veľkých písmen, zapamätať si ich všetky naraz je prakticky nemožné. Preto existujú nástroje, ktoré rozmanité heslá k službám bezpečne uchovávajú. Takýto nástroj ponúka aj Google, ktorý si heslá zo stránok dokáže v rámci používateľského účtu uložiť. Potom už len stačí byť k svojmu účtu na Google prihlásený a heslá sú automaticky k dispozícii. Horšie je to v prípade, ak by ste chceli heslá zdieľať s niektorým z rodinných príslušníkov. Google tento problém, zdá sa, vyriešil.

Ako informoval server Android Authority, možnosť podeliť sa o prístup k heslám by mala byť súčasťou nového balíka aktualizácií služby Google Play, ktorú Google sprístupňuje verejnosti v týchto dňoch. Funkciu zdieľania hesiel bude možné využiť len pri heslách uložených v rámci natívnej služby Správca hesiel, ktorá je dostupná v systéme Android a prehliadači Chrome. V súčasnosti by zdieľanie hesiel malo fungovať na mobile, podpora desktopového prehliadača Chrome ešte spustená nebola.

Používateľ môže zdieľať jedno alebo viacero hesiel s niektorým z členov rodiny, ktorému sa následne automaticky uloží do Správcu hesiel v rámci jeho vlastného účtu. Zdieľať je zároveň možné heslá len s “rodinou,” ktorá môže mať maximálne šesť členov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Google #zdieľanie hesiel #Správca hesiel