Keď sa povie ICQ, v mnohých to vzbudí spomienkový optimizmus. Veď napokon túto komunikačnú platformu v našich končinách kedysi používal takmer každý. Komunikácia s priateľmi prebiehala len v okne četovacej aplikácie, v ktorej mal každý namiesto prezývky či mena pridelené len šesťmiestne číslo. Žiadne fotky, videá, len čistý text a zopár smajlíkov. Komunikačná platforma však nedokázala odolať tlaku nových sociálnych sietí, predovšetkým Facebooku, ktoré ju úplne zatienili. Odrazu nikto nemal potrebu používať ju, keď mal k dispozícii multimediálne bohatší Facebook so stovkami miliónov používateľov z celého sveta. Ruská spoločnosť VK, ktorá ICQ prevádzkuje od roku 2010 sa rozhodla poslať ju do zabudnutia. Po 28 rokoch, 26. júna 2024, služba prestane fungovať.
Platforma so skratkou I Seek You (ang. Hľadám ťa) vznikla ešte v roku 1996 a bola jednou z prvých, ktoré ponúkali komunikáciu pomocou okamžitých správ (ang. Instat Messaging, skr. IM). Založili ju štyria izraelskí programátori, ktorých cieľom bolo vytvoriť nástroj, ktorý by ľuďom umožnil posielať si medzi sebou okamžite doručované správy. Prvá verzia ICQ bola verejnosti predstavená v novembri 1996 a veľmi rýchlo získala na popularite. Ľuďom vtedy nevadilo, že im boli pridelené len anonymné čísla, takzvané UIN (ang. Univerzálne internetové číslo). Napriek tomu sa dokázali sa medzi sebou spojiť a vymieňať si textové správy, posielať malé súbory a zdieľať kontakty.
V roku 1998 dosiahol ICQ svoj prvý veľký míľnik – jeden milión aktívnych používateľov. V rovnakom roku sa izraelská firma Mirabilis rozhodla platformu predať americkému internetovému molochu AOL, ktorý za ňu zaplatil vtedy astronomických 287 miliónov dolárov. AOL akvizíciu úspešne využila na prepojenie vlastných komunikačných služieb s ICQ a rozšírenie používateľskej základne. Najväčšiu slávu ICQ zažilo práve na prelome dvoch milénií. Postupne jeho popularita však začala pod tlakom novej konkurencie klesať. V strednej a východnej Európe, vrátane Slovenska a Ruska , však bol naďalej populárny ešte niekoľko ďalších rokov. AOL sa preto rozhodlo ICQ v roku 2010 predať novým ruským vlastníkom za 187,5 milióna dolárov. Snaha ruskej firmy Digital Sky Technologies (dnes známej ako VK) ICQ zmodernizovať tak úplne nevyšla. Aj to bolo predzvesťou jeho konca.