Využívate umelú inteligenciu? Na Slovensko zavítal konkurent ChatGPT, služba Claude.ai

Četbot sa vyznačuje rovnakou či dokonca lepšou presnosťou generovaných výsledkov než konkurent ChatGPT. Claude.ai je dostupný zadarmo.

28.05.2024 08:00
Claude.ai, umelá inteligencia, AI, Claude Foto:
Umelá inteligencia Claude.ai
debata

Pred rokom sa o umelej inteligencii ešte len filozofovalo, dnes sa už pomaly stáva všestranným pomocníkom mnohých ľudí v bežnom aj pracovnom živote. Bez väčších problémov dokáže pomôcť s generovaním textu, písaním e-mailov, vyhľadávaním informácií, triedením súborov, ale aj s generovaním obrázkov. Tie najvýkonnejšie modely, ktoré pracujú s aktuálnymi dátami sú však stále obmedzené alebo spoplatnené. Predsa len AI je veľmi náročná na výpočtový výkon a ešte chvíľu potrvá, kým zľudovie. To vytvára priestor pre príchod nových hráčov na trh, ktorí sa chcú svojou ponukou odlíšiť. Pretože umelá inteligencia nie je len o ChatGPT, Copilot alebo Gemini.

Do Európy v týchto dňoch zavítal četbot Claude.ai vyvíjaný spoločnosťou Antrhopic, ktorý si trúfa konkurovať Google, OpenAI a Microsoftu. Služba využíva vlastný AI model Claude 3, ktorý je podľa viacerých testov porovnateľný alebo lepší než model GPT-4 od firmy OpenAI. Lepší a kreatívnejší je pri generovaní textu a overovaní faktov, ktoré dokáže tiež lepšie interpretovať. Zobrazené výsledky sú viac poľudštené a používateľ tak nemá pocit, že komunikuje s robotom ako v prípade ChatGPT. Na druhej strane, v logike dosahujú oba modely približne rovnaké výsledky a tak matematické a fyzikálne príklady by nemali prinášať odlišné výsledky. ChatGPT má oproti nemu stále navrch pri identifikovaní objektov na obrázkoch a fotkách, a zároveň ponúka viac možností pre integráciu.

Rovnako pokročilá ako ChatGPT

Pre porovnanie sme skúsili umelej inteligencii ChatGPT (model GPT-4o), DeepAI a Claude AI zadať rovnakú úlohu, ktorej riešenia sa však líšili. Konkrétne nás zaujímala hodnota slnečnej konštanty planéty Mars. DeepAI zobrazil nesprávny výsledok hneď dvakrát (1244 W/m2 a 990 W/m2). Až na tretíkrát vypočítal správnu hodnotu 589 W/m2. ChatGPT a Claude AI vypočítali konštantu správne na prvýkrát. ChatGPT poskytol detailný postup zatiaľ čo Claude AI len výsledok s krátkym popisom.

Služba Claude je dostupná zadarmo, avšak podobne ako ChatGPT ponúka aj platený balík Claude Pro, cez ktorý je možné odoslať až 5-krát viac správ a to aj počas špičiek. Pre lepšiu predstavivosť – v priebehu piatich hodín je možné umelej inteligencii položiť zhruba 45 menej komplexných otázok. Kvóta sa každých 5 hodín obnoví, čo ale neplatí pri bezplatnom variante, ktorého limit sa obnoví až po polnoci. V oboch prípadoch sa počet správ odvíja od času odoslania (v špičkách je ich možné odoslať menej) a ich celkovej dĺžky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #umelá inteligencia #AI #OpenAI #ChatGPT #Claude.ai