Už aj Apple má umelú inteligenciu. Je mimoriadne schopná, aj keď kopíruje konkurenciu

Apple oznámil nečakanú spoluprácu so spoločnosťou OpenAI, ktorá vyvíja umelú inteligenciu ChatGPT. Jej hlavným investorom je pritom konkurenčný Microsoft. Apple vďaka ChatGPT zmení spôsob, ako ľudia používajú jeho produkty. Ak pôjde všetko podľa plánov, Apple má našliapnuté na získanie obrovského náskoku pred konkurenciou.

12.06.2024 08:00
Apple Intelligence, AI, Artificial Intelligence, Foto:
Apple predstavil svoju víziu umelej inteligencie integrovanej v smartfónoch iPhone a počítačoch MacBook.
debata

Kým ostatní výrobcovia smartfónov už umelú inteligenciu v obmedzenej miere využívajú, Apple s myšlienkou jej integrácie doposiaľ len koketoval. Aj preto sa zdalo, že bude mať problém nastúpiť do už rozbehnutého vlaku a skôr či neskôr môže na svoj laxný prístup doplatiť. Opak sa stal pravdou. Firma prekvapila a mnohým aj vyrazila dych. Na vývojárskej konferencii WWDC 2024 nepredstavila nový hardvér tak ako býva zvykom, ale všetok čas venovala softvéru. A bolo o čom rozprávať. Šéf Apple, Tim Cook oznámil nečakanú a veľmi hlbokú spoluprácu s firmou OpenAI, ktorá vyvíja četbota ChatGPT. Je pritom paradoxom, že najväčším investorom OpenAI je konkurenčný Microsoft. Dohoda o spolupráci sa udiala za zatvorenými dverami, a preto vedenie Microsoftu muselo škrípať zubami.

Artificial nahradil Apple Intelligence

Ak používate hlasové asistentky, určite viete, že nie sú veľmi chytré a ani výnimočné. Asistentka Siri má povesť jednoduchej pomocníčky, ktorá ani veľmi veľa nerozumie, ani veľmi neporadí. To sa s príchodom novej verzie operačného systému pre smartfóny a počítače zmení. Siri bude využívať personalizovaný systém umelej inteligencie, ktorého skratku AI (skr. Artificial Intelligence) si Apple prepožičal a premenoval na Apple Intelligence. Siri by po novom mala dokázať oveľa viac než len zavolať kamarátovi, ktorého meno v slovenčine nevie ani správne vysloviť.

Apple predstavil svoju víziu umelej... Foto: Apple
Apple Intelligence, AI, Artificial Intelligence, Apple predstavil svoju víziu umelej inteligencie integrovanej v smartfónoch iPhone a počítačoch MacBook.

Siri bude vďaka umelej inteligencii schopná cez zabezpečený kanál pristupovať k všetkým dátam uloženým v telefóne a cloude používateľa. Bude môcť prehľadávať fotky, videá, nahrávky, písať e-maily a podobne. V podstate dokáže odpovedať na všetky otázky, na ktoré by odpovedal aj četbot ChatGPT s tým rozdielom, že odpovede budú personalizované a prispôsobené konkrétnemu používateľovi a jeho dátam. Siri sa tak môžete dať povel nech vám nájde fotku, ktorú ste posielali kolegyni na Silvestra. Alebo nech vám v dokumentoch nájde fotku cestovného pasu a prepíše vám jeho číslo do rezervačného formulára. Nemusíte tak urobiť len hlasovým príkazom, ale po novom aj písomne – podobne ako pri komunikácii s četbotom. Siri už nebude mať problém pochopiť širší kontext vašej otázky, previazať odpoveď s predošlými otázkami či rozlúštiť čo ste chceli povedať, ak ste si omylom poplietli slová.

Hlboko integrované ChatGPT

Apple vývojárom prízvukoval, že bezpečnosť je pre neho na prvom mieste. To znamená, že integrovaný ChatGPT bude možné využívať aj bez prihlásenia sa k svojmu účtu a napriek tomu dostávať personalizované odpovede. Ak sa však používateľ rozhodne využiť svoje prémiové predplatné v ChatGPT, v ekosystéme Apple získa prístup k mnohým plateným funkciám, ktoré budú do systému takisto natívne integrované.

Generatívna umelá inteligencia pomôže používateľom s generovaním textu, jeho úpravou, kontrolou gramatiky, sumarizovaním alebo úplným prepisom podľa požiadaviek. Máte v poznámkovom bloku hrubé prepisy z konferencie, ktoré chcete preposlať šéfovi? AI vám ich pomôže upraviť do reprezentatívnejšej alebo naopak ležérnejšej formy. To doposiaľ zvládali len služby ako Grammarly, ktoré môžu týmto agresívnym krokom zo strany Apple prísť o množstvo platiacich zákazníkov.

Vytváranie ľubovoľných obrázkov, ale aj smajlíkov

Genmoji. Tak Apple nazval svoju generatívnu tvorbu emotikonov. Kým pre niekoho je to hlúposť a rozmar, pre iných je to naopak užitočný nástroj na vyjadrovanie emócií. Pomocou umelej inteligencie bude možné vygenerovať v podstate akýkoľvek emotikon. Na podobnom princípe funguje aj generovanie obrázkov v natívnych aplikáciách. Vytvárať je možné animácie, skeče alebo ilustrácie. Keď sme už pri obrázkoch a fotkách, tak nový iOS úplne zmení spôsob prezerania fotografií v galériách. Už to nebude o albumoch a manuálnom triedení fotiek, ale o vyhľadávaní záberov podľa zadaných špecifík. AI dokáže z galérie vyloviť v podstate akúkoľvek fotografiu len na základe popisu, čo sa v nej nachádza. Následne ju dokáže aj sama upraviť a odstrániť z nej neželané objekty.

Na iPhonoch doposiaľ nebolo možné nahrávať hovory. iOS 18 to konečne umožní a AI zas pomôže s ich prepisom. Samozrejme tak, aby o tom boli informované obe strany. Problémom je jazyková dostupnosť. Apple Intelligence zatiaľ pracuje len s angličtinou a nič nenapovedá tomu, že by sa to malo v dohľadnej dobe zmeniť. Niektoré predstavené novinky budú dostupné koncom leta v systémoch iOS 18 a macOS Sequoia. Vybrané AI vychytávky s ChatGPT budú do systému integrované až koncom roka a využiť ich budú môcť len majitelia najnovších iPhonov (15 Pro a Pro Max) a MacBookov s procesorom M1 a novším.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Apple #umelá inteligencia #WWDC #AI #Artificial Intelligence #Apple Intelligence #iOS 18