Nvidia sa stala najhodnotnejšou firmou na svete. Predbehla aj Microsoft a Apple

Výrobcovi čipov pomohla na ceste k úspechu umelá inteligencia. Celková trhová hodnota firmy sa vyšplhala na 3,3 bilióna dolárov. Predbehla tak Microsoft aj Apple.

19.06.2024 08:00
Nvidia, GeForce NOW, Foto:
Ilustračné foto
debata

Nebyť umelej inteligencie (skr. AI), Nvidia by ani zďaleka nemala šancu stať sa najhodnotnejšou firmou na svete. Firma totiž vyrába predovšetkým výkonné grafické čipy, po ktorých by bez rozmachu AI nebol taký dopyt ako je tomu dnes. Grafické čipy GPU boli sami o sebe navrhnuté na urýchlenie grafických výpočtov, napríklad v hrách či vizualizáciách. Na rozdiel od počítačových čipov CPU, ktoré majú obmedzený počet jadier, obsahuje grafický čip tisíce menších jadier, ktoré môžu vykonávať veľký počet úloh paralelne. A práve to vychádza AI v ústrety. Algoritmy umelej inteligencie často vyžadujú paralelné spracovanie veľkého množstva dát, na čo klasické procesory nestačia.

Nvidia pred viacerými rokmi pochopila, že má v rukách zlatú baňu. Začala preto investovať miliardy dolárov do optimalizácie grafických čipov, špeciálne pre využitie v AI. A oplatilo sa jej to. Dopyt po jej grafických procesoroch začal v uplynulých troch rokoch raketovo rásť. Už nešlo len o esenciálnu súčasť počítačov, ale samostatnú výpočtovú entitu nevyhnutnú pri vývoji umelej inteligencie. Teraz Nvidia oslavuje zaslúžený míľnik – stala sa najhodnotnejšou firmou na svete. Jej trhová hodnota prekonala 3,3 bilióna dolárov.

Tí, ktorí si kúpili akcie Nvidie na začiatku minulého roka sa preto môžu tešiť z veľkých výnosov. Ich hodnota medziročne stúpla o 170 percent. Takéto zhodnotenie je pri veľkých technologických firmách veľkou raritou. Nvidia pritom len v roku 2021 mala hodnotu 500 miliárd dolárov. O rok neskôr jej hodnota vyrástla na 750 miliárd dolárov a ďalší rast sa len znásoboval. Firma tak vďaka AI prekonala aj Apple a Microsoft, ktoré medzi sebou dlhodobo súperili o miesto najhodnotnejšej firmy. Analytici predpokladajú, že Nvidia, Apple a Microsoft by už o rok mohli súperiť o to, ktorá z nich prekoná hodnotu 4 bilióny dolárov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Microsoft #Apple #Nvidia #najhodnotnejšia firma