Ďalšia obeť amerických sankcií. V Spojených štátoch zakázali ruský antivírus Kaspersky

Firma Kaspersky Lab musí do 29. septembra ukončiť predaj a vydávanie aktualizácii k svojmu antivírusu v Spojených štátoch. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť.

24.06.2024 08:00
spravodlivosť, kladivko, pečať, pero, právo Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Spoločnosť Kaspersky Lab patrila dlhé roky k jedným z najväčších dodávateľov bezpečnostného softvéru. Na vrchole svojej slávy používalo jej antivírus približne 400 miliónov používateľov po celom svete. To sa však začalo meniť po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorej dôsledkom boli sankcie uvalené na ruské firmy. Kaspersky Lab nevynímajúc. Z obáv o bezpečnosť a súkromie bolo používanie jej antivírusového softvéru obmedzené naprieč vládami a organizáciami. Tentokrát to zašlo tak ďaleko, že vláda v Spojených štátoch antivírus Kaspersky zakázal celoplošne.

Ruská firma bude musieť ukončiť predaj svojho antivírusu v Spojených štátoch. Zároveň bude musieť od 29. septembra ukončiť technickú podporu a vydávanie aktualizácií. Americká vláda okrem toho pridala na sankčný zoznam 12 čelných predstaviteľov Kaspersky Lab. „Rusko demonštrovalo svoje možnosti a zámer využiť ruské spoločnosti ako je Kaspersky Lab na zhromažďovanie a zneužívanie osobných dát amerických občanov,“ uviedla v rozhovore s novinármi americká ministerka obchodu, Gina Raimando. Podľa ministerstva obchodu predstavujú produkty Kaspersky Lab riziko pre národnú bezpečnosť „vzhľadom na ofenzívne kybernetické aktivity ruskej vlády a jej schopnosť ovplyvňovať alebo priamo riadiť činnosť spoločnosti Kaspersky.“

Ruská spoločnosť na margo sankcií uviedla, že ministerstvo obchodu urobilo svoje rozhodnutie na základe súčasnej geopolitickej situácie a teoretických obáv. Dodala tiež, že urobí všetko pre to, aby v Spojených štách mohla v predaji svojich produktov pokračovať. „Naša spoločnosť sa nezapája do činností, ktoré by ohrozovali národnú bezpečnosť Spojených štátov. V skutočnosti sme výrazne prispeli v ochrane pred rôznymi hrozbami od aktérov, ktorí útočili na záujmy Spojených štátov a ich spojencov,“ dodala firma.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Spojené štáty #sankcie #antivírus #Kaspersky Lab #Kaspersky