Plán premeny na uhlíkovo neutrálnu firmu sa odkladá. Google kvôli umelej inteligencii rastú emisie CO2

Google priznal, že v porovnaní s roku 2019 vyprodukoval tento rok až o 48 percent viac emisií CO2. Dôvodom je nástup umelej inteligencie.

04.07.2024 08:00
dátové centrá Google, server Foto:
Dátové centrum spoločnosti Google.
debata (4)

Umelá inteligencia je podľa mnohých revolúciou na úrovni internetu. Zmeny, ktoré prináša sa sú tak zásadné, že už dnes majú vplyv na mnohé, inak rutinné činnosti. Technologickým firmám zas prináša nové možnosti pri práci s dátami. Má to však svoju daň, ktorou sa na začiatku zaoberal len málokto – extrémnu spotrebu energie. Najnovšie to potvrdzuje aj spoločnosť Google, ktorá vo svojej správe o environmentálnom dopade uvádza, že jej emisie CO2 sú až o 48 percent vyššie než v roku 2019. Dôvod? Firma spotrebováva čoraz viac elektrickej energie na chod dátových centier. Zásadný vplyv mal tiež exponenciálny nárast používania umelej inteligencie a jej integrácia do služieb v portfóliu firmy.

Google pred niekoľkými rokmi predstavil svoj plán stať sa uhlíkovo neutrálnou firmou do roku 2030. V novej správe ale priznáva, že s ďalšou integráciou umelej inteligencie do produktov je znižovanie emisií oveľa náročnejšie. Čoraz väčšia časť tradičných dátových centier, ktoré majú najväčší podiel na spotrebe elektrickej energie, je teraz využívaná aplikáciami umelej inteligencie. Pre ilustráciu, generatívny AI systém, ako je napríklad ChatGPT, môže spotrebovávať zhruba 33-krát viac energie, než bežné aplikačne-špecifické servery.

Americký gigant má pritom svoje servery rozmiestnené po celom svete. Kým v Európe a Severnej Amerike väčšina z nich využíva energiu z uhlíkovo neutrálnych zdrojov, na strednom východe, v Ázii a Austrálii je energetický mix menej zelený. Napriek tomu Google tvrdí, že zhruba dve tretiny z vyprodukovanej energie, na ktorú sa spolieha, pochádzajú zo zelených zdrojov, akými sú veterné či vodné elektrárne.

Jednou z ciest ako by Google mohol znižovať energetickú náročnosť dátových centier je utilizácia dát. Na jeho serveroch je totiž uložené veľké množstvo takzvaných “čiernych dát,” teda súborov, ktoré nie sú vôbec využívané. Takýmito súbormi môžu byť záznamy o činnosti systémov, e-mailové archívy, nepoužité zákaznícke dáta a podobne. Aj keď s dáta sa nevyužívajú, servery na ktorých sú uložené musia byť naďalej napájané. Podľa odhadov až 65 percent všetkých dát, ktoré firmy na serveroch uchovávajú, sú práve takýmito typmi dát.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Google #umelá inteligencia #AI #Alphabet