Už aj Japonsko sa lúči s disketami. Mnohí si na ne ani nespomenú

Pri viac než tisícke úradných úkonov museli Japonci ešte donedávna odovzdávať dokumenty na zastaralých disketách. Tomu je konečne koniec.

06.07.2024 08:00
Disketa, 3,5", FDD, Floppy Disk, záznamové... Foto:
Ilustračné foto
debata

Spomeniete si ešte na časy, keď ste do počítača namiesto cédečiek a dévedéčiek museli vkladať krehké diskety? Prvé diskety s priemerom 8 palcov boli predstavené ešte v roku 1971 a mali nahrádzať dovtedy používané magnetické pásky. Na jednu disketu bolo vtedy možné uložiť len 80 kilobajtov dát. Zmena prišla o púť rokov neskôr, keď veľké diskety nahradili menšie, 5,25 palcové médiá s kapacitou 110 kilobajtov dát. Neskôr sa ich kapacita zväčšovala na 360 kilobajtov až 1,2 megabajtu. Stále však boli nepraktické a svojim spôsobom aj veľmi krehké. Stačilo malé ohnutie plastového či kovového krytu, prach, zvýšená teplota a vlhkosť či silnejší magnet a dáta boli nenávratne preč.

Niektoré z problémov vyriešili 3,5-palcové diskety, ktoré boli predstavené v roku 1984. Boli vyrobené z odolnejšieho plastového obalu a mali kapacitu v rozpätí 720 kilobajtov až 1,44 megabajtov. V deväťdesiatych rokoch sa stali štandardom pri prenose a uchovávaní dát, keď ich používal každý majiteľ osobného počítača. Neskôr diskety začali nahrádzať novšie, robustnejšie a kapacitami významnejšie médiá ako sú CD a DVD disky, USB kľúče a podobne. Kto by si myslel, že tým sa éra diskiet úplne skončila, bol by na omyle. V niektorých krajinách sa diskety naďalej používajú.

Diskety boli len donedávna v Spojených štátoch používané aj na kontrolu jadrového arzenálu

V domácnostiach už diskety nie je možné nájsť, no v Spojených štátoch, Rusku a Japonsku sú diskety stále využívané pre ich údajnú spoľahlivosť a odolnosť voči kybernetickým útokom. Adopcii novších technológií tiež bránili byrokratické zvyklosti, odolnosť voči zmenám, legislatívne požiadavky, či kompatibilita s existujúcimi systémami. V Spojených štátoch sú diskety dodnes využívané v leteckom priemysle a obrane. Napríklad americké jadrové sily používali veľké 8-palcové diskety na správu raketových systémov až do roku 2019. V Rusku zas vládne agentúry neinvestovali do obnovy počítačových systémov a infraštruktúry toľko, ako v iných krajinách, a preto je možné nájsť diskety stále v množstve štátnych aparátov.

Ilustračné foto Foto: DoD USA/Ministerstvo obrany USA
DN - Disketa Nukleárne Zbrane2 Ilustračné foto

Japonsko diskety napokon diskety zarezalo až nedávno. Až do minulého mesiaca boli občania vyzývaní, aby niektoré dokumenty vláde doručovali pomocou zastaralých diskiet. Používanie diskiet bolo potrebné pri viac ako tisícke formálnych úkonov. Japonská vláda však v týchto dňoch od svojich požiadaviek upustila a dokončila tak svoj boj, ktorý v roku 2021 disketám vyhlási minister pre digitalizáciu, Taro Kono. Ako uviedol pred tromi rokmi, jeho cieľom bolo zdigitalizovať procesy tak, aby zodpovedali súčasnej dobe a z byrokratického aparátu úplne odstrániť používanie zastaralých diskiet. Jeho ďalším cieľom je zrušiť používanie faxov, ktoré sú niektorými podnikmi v krajine naďalej využívané častejšie než e-maily.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #diskety #flloppy disk