Na internete koluje archív s 10 miliardami hesiel. Ide o najväčší zoznam v histórii

Je pravdepodobné, že na zozname uniknutých hesiel je aj niektoré z tých vašich. Podľa odborníkov ide o najväčší kompilát hesiel v histórii.

08.07.2024 08:00
trezor, hacker, útok, internet, bezpečnosť,... Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Je pomerne bežné, že sa v temných zákutiach internetu z času na čas objavia heslá k tisícom odcudzených online účtov. Teraz sa ich však naraz objavilo na jedno mieste až rekordných 10 miliárd. Podľa odborníkov ide o najväčší archív uniknutých hesiel vôbec. Heslá v balíku s názvom RockYou2024 zverejnil na jednom z hackerských diskusných fór používateľ ObamaCare s komentárom: “Vianoce prišli tento rok skôr. Predstavujem vám nový zoznam hesiel rockyou2024 s viac ako 9,9 miliardami hesiel.”

Medzi uniknutými heslami sú aj staré a nepoužívané heslá. To však nič nemení na tom, že zoznam pomôže hackerom pri plánovaní útokov. Pomocou hrubej sily totiž dokážu v priebehu krátkej doby vyskúšať stovky až tisícky hesiel a získať tak prístup k internetovým účtom. “Vo svojej podstate je balík RockYou2024 kompilátom skutočných hesiel, používaných používateľmi po celom svete,” píše jeden z výskumníkov zo spoločnosti Cybernews, ktorá na únik ako prvá upozornila verejnosť. To, že sa na internete objavili heslá k účtom ešte neznamená, že tieto účty aj boli v skutočnosti odcudzené či zneužité. Hackeri tak však môžu kedykoľvek urobiť.

Je veľmi pravdepodobné, že aj niektorý z vašich e-mailov sa objavil na zozname. Najaktuálnejší prehľad o únikoch hesiel ponúka stránka haveIbeenPwned­.com. Zadaním e-mailu môžete zistiť, či je niektorý z vašich účtov v ohrození. Na stránke cybernews.com zas môžete zadať niektoré z vašich hesiel a zistiť, či bolo zneužité a je ho na čase vymeniť.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bezpečnosť #hackeri #heslo #únik hesiel