Predplatné k počítačovej myši? V Logitechu si myslia, že by to mohlo mať zmysel

Boli by ste ochotní platiť mesačný poplatok za softvér k zakúpenému hardvéru? Šéfka Logitechu si myslí, že by to mohol byť dobrý nápad. Firma vraj pracuje na vývoji konceptu, ktorého súčasťou by bol kvalitný hardvér a pravidelne vylepšovaný, no spoplatnený softvér.

05.08.2024 08:00
Logitech, Signature AI Edition M750 Foto:
Ilustračné foto - Logitech Signature AI Edition M750.
debata (2)

Boli by ste pred 15 rokmi ochotní platiť za používanie softvéru, sledovanie filmov a počúvanie hudby? Mnoho ľudí dozaista nie. Potreba vlastniť “softvér” či hudbu a filmy na cédečku bola v ľuďoch silno zakorenená. Predsa, ak si niečo kúpite, je to už vaše a nikto vám to nezoberie. Doba sa zmenila. Vlastniť stovky kompaktných diskov a multimédií uložených na disku v počítači sa stalo nepraktickým. Ľudia sa naučili platiť “drobný” mesačný poplatok výmenou za prístup k neprebernému multimediálnemu archívu. Z vlastníctva softvéru sa odrazu stalo len akési požičiavanie. Je to zároveň veľmi pohodlné. Ak softvér nebudete potrebovať, jednoducho zaň prestanete platiť. Alebo ak chcete jeho najnovšiu verziu, nemusíte si ju kupovať, ale máte ju rovno v cene predplatného. Pri niektorých produktoch má predplatné zmysel. Pri iných až tak nie.

Jedným z nápadov, nad ktorými mnohí pokrútia hlavou je oddelenie hardvéru a softvéru a jeho následné spoplatnenie. Nová šéfka pôvodom švajčiarskej firmy Logitech v rozhovore pre server The Verge prezradila, že v budúcnosti by mohol dostať priestor aj produkt, ktorého softvér by mohol byť čiastočne spoplatnený. Takzvaná „Forever mouse,“ teda nekonečná myš by mala nadčasový hardvér a jej softvér by mohol byť obohatený o doplnkové funkcie. Ktoré by boli za príplatok. Absurdné?

Myš, ktorú by ste už nemuseli nikdy meniť

Hardvér myši netrápi zastarávanie tak veľmi ako softvér. Hanneke Faber z Logitechu si preto myslí, že aktualizovaný by mal byť najmä softvér, aby tak mal zákazník prístup k neustálemu prílevu nových funkcií bez nutnosti pravidelnej obmeny hardvéru. „Jeden z kolegov z nášho inovačného centra v Írsku raz prirovnal myš k hodinkám. Sú to pekné, no nie veľmi drahé hodinky, ktoré nechcem nikdy zahodiť. Prečo by som teda mala vyhadzovať myš alebo klávesnicu, ak sú mimoriadne kvalitné, dobre navrhnuté a majú softvérovú podporu? Takáto “nekončená” myš je konceptom, ku ktorému by sme sa raz chceli dostať,“ uviedla v rozhovore H. Faber.

Šéfka Logitechu takúto myš prirovnala k hodinkám Rolex, ktoré sú kvalitné, možno trochu staré, ale stále funkčné. “Aj naše produkty sa budú musieť meniť, no musí sa meniť aj ich hardvér? Nie som si istá.” Nekonečná myš je však stále len konceptom, ktorý je podľa Logitechu hodný ďalších úvah. Rovnako tak aj možné predplatné, ktoré by bolo jeho súčasťou. Vďaka nemu by bolo možné získať k myši najnovšie, ale aj mnohé pokročilé funkcie či nejakú mieru automatizácie. Je to dobrý nápad? Ťažko povedať. Logitech aj nedávno dokázal, že sa nebojí zlyhaní a rád experimentuje.

Firma len nedávno predstavila nástroj postavený na umelej inteligencii ChatGPT, ktorý je možné privolať stlačením špeciálneho AI tlačidla na myši. V ňom je možné v zjednodušenej forme využiť štyri základné funkcie – úpravu textu, jeho súhrn, odpoveď a vytvorenie nového e-mailu.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Logitech #predplatné #počítačová myš #Forever mouse