Rusko a Venezuela zablokovali obľúbenú četovaciu platformu Signal

Autoritárske režimy pritvrdzujú. Rusko a Venezuela zablokovali četovaciu platformu Signal, cez ktorú si mohli používatelia posielať šifrované správy. Služba využívala jeden z najpokročilejších šifrovacích algoritmov, kvôli ktorému sa dostala do nemilosti Vladimíra Putina a Nicolasa Madura.

13.08.2024 08:00
internet, cenzúra, cenzorship, rusko, čína,... Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Ak sa už používatelia nemôžu na internete vyjadrovať verejne, svoju komunikáciu často presúvajú so sveta šifrovaných správ, nad ktorými autoritárske režimy nemajú kontrolu. Signal je jednou z platforiem, ktorá ľuďom poskytuje stabilné útočisko so správami šifrovanými na oboch koncoch (tzv. end-to-end šifrovanie). Pri takomto šifrovaní môžu obsah správ vidieť len odosielateľ a príjemca, nie však prevádzkovateľ či akákoľvek tretia strana (napr. cenzor). Navyše Signal využíva šifrovací protokol Signal Protocol, ktorý patrí medzi najbezpečnejšie na svete. To samozrejme nevyhovuje režimom, ktoré sa usilujú získať kontrolu nad tým, aké informácie si ich obyvatelia medzi sebou vymieňajú. Šifrovaná komunikácia je v krajinách ako Rusko či Venezuela vnímaná ako hrozba, keďže umožňuje ľuďom plánovať organizovanie protestov alebo šíriť inak zakázané informácie.

Obe krajiny sa preto rozhodli platformu Signal zablokovať. V Rusku pritom mala takmer 5 miliónov aktívnych používateľov. Miestny cenzor Roskomnadzor v súvislosti so zaradením platformy na čierny zoznam uviedol, že porušovala ruskú legislatívu. Na aké zákony sa miestny cenzor odvoláva však nespresnil. V súčasnosti si nie je možné aplikáciu stiahnuť a zaregistrovať si v nej účet bez použitia nástrojov VPN.

Venezuela sa rozhodla Signal zablokovať krátko po prezidentských voľbách, ktoré mal vyhrať súčasný prezident Nicolas Maduro. Nezávislí pozorovatelia však prezidentské voľby označili za zmanipulované a výsledky za sfalšované. V záujme posilnenia moci a obmedzenia disentu sa N. Maduro okrem Signalu zablokoval aj prístup na sociálnu sieť X.

Mnoho používateľov v Rusku sa takisto sťažuje na nedostupnosť videoserveru YouTube. “Nefunkčnosť YouTube nie je výsledkom technických problémov či iných opatrení na našej strane,” uviedol hovorca platformy Ciaran Ward. Rusko prístup na YouTube svojim obyvateľom postupne komplikovalo už niekoľko mesiacov. Štátny regulátor mal YouTube zámerne spomaľovať, čo malo vyvrcholiť jeho úplným zablokovaním v septembri tohto roka. Zdá sa, že tieto očakávania sa môžu napokon naplniť.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #cenzúra #Venezuela #signál #šifrovaná komunikácia