Už premýšľa ako človek. ChatGPT predstavil nový model umelej inteligencie o1

Na premýšľanie si pýta čas a jej odpoveď vychádza z podobných myšlienkových pochodov ako u človeka. Nový model umelej inteligencie GPT-o1 je iný, než predošlé modely.

22.09.2024 08:00
ChatGPT, GPT-o1 Foto:
OpenAI predstavil nový model umelej inteligencie o1.
debata

Ak používate umelú inteligenciu len raz-dvakrát za týždeň, nemáte príliš veľa možnosti zistiť ako naozaj funguje a aký je jej potenciál. Aktívni používatelia, či dokonca predplatitelia však vedia, že súčasné modely umelej inteligencie dokážu písať dlhé texty, vysvetľovať zložité pojmy či robiť online terapeuta a poradcu v zložitých situáciách. Stále im však chýba akýsi “ľudský dotyk.” Text je generovaný rýchlo a automaticky a veľakrát si ho je potrebné nechať spresniť, upraviť či úplne prepísať. Nový model GPT-o1 je však iný. Na otázku neodpovedá ihneď, ale pýta si čas na premýšľanie. Aj jeho odpovede viac pripomínajú rozhovor s človekom než s počítačom. Testovacia verzia nového modelu je od minulého týždňa dostupná pre všetkých predplatiteľov ChatGPT.

Načo je takýto model vlastne dobrý? Ako píše OpenAI, novinka, ktorú označuje o1-preview, nájde uplatnenie pri komplexnejších otázkach, pri riešení matematických úloh alebo pri programovaní. Pri vývoji mobilných či webových mu je možné zadať komplexnú požiadavku so všetkými možnými detailmi – podobne ako pri domácej úlohe, ktorú by vám zadal učiteľ na hodine programovania na vysokej škole. Namiesto okamžitého vytvorenia zdrojového kódu, ktorý by bolo pravdepodobne potrebné ďalej upravovať, sa nový model najprv zamyslí a snaží sa pochopiť ako aplikáciu nadizajnovať, akú logiku použiť, ako implementovať všetky kritériá a až následne zobrazí výsledok.

Neodpovedá ihneď. Nad otázkou najprv premýšľa

Iným príkladom uvažovania, ktoré modelu o1 dáva náskok je jednoduchá úloha, na ktorú dokáže človek bez problémov odpovedať: “Vychádzaj z fyzikálnych zákonov na Zemi. Do bežného pohára vložíme malú jahodu a pohár položíme na stôl hore dnom. Potom niekto vezme pohár a vloží ho do mikrovlnky. Kde je jahoda? Vysvetli svoje uvažovanie krok za krokom.” Správnou odpoveďou je, že jahoda zostáva na stole. O1 nad ňou uvažovala 8 sekúnd. Model 3.5 Sonnet od konkurenčnej firmy Claude si však myslí, “že jahoda bude na dne pohára (ktoré je teraz hore), pretože gravitácia a pohyb pri premiestňovaní pohára pravdepodobne prekonajú akékoľvek adhézne sily držiace jahodu na stene pohára.”

Nový model umelej inteligencie GPT-1o Foto: OpenAI
ChatGPT, GPT-1o Nový model umelej inteligencie GPT-1o
Umelá inteligencia Sonnet 3.5 od ClaudeAI. Foto: ClaudeAI
Sonnet 3.5, Claude Umelá inteligencia Sonnet 3.5 od ClaudeAI.

Skutočný náskok pri riešení komplexných úloh a uvažovaní však o1 demonštroval v skúškach na Medzinárodnú matematickú olympiádu, ktorá je považovaná za akýsi svätý grál pri testovaní pokroku umelej inteligencie. Kým doteraz najpokročilejší model 4o bol úspešný len v 13 percentách prípadov, úspešnosť o1 bola až rekordných 83 percent. Pri programovaní v súťaži Codeforces bol model lepší než 89 percent všetkých účastníkov. Ak sa rozhodnete novinku vyskúšať, môžete tak urobiť len, ak máte predplatné Plus alebo Teams. Ani potom však nebudete mať k dispozícii neobmedzené experimentovanie. Aj predplatitelia sa môžu “jednotky” spýtať len 30 otázok a zjednodušeného modelu o1 mini o 20 otázok viac.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #umelá inteligencia #AI #ChatGPT #o1 #o1-mini #GPT-o1