Telegram, populárna aplikácia na šifrovanú komunikáciu, ktorá si získala používateľov vďaka svojej ochrane súkromia, mení svoj prístup k zdieľaniu údajov s tretími stranami. Po rokoch, počas ktorých prevádzkovateľ odmietal spoluprácu s vládnymi inštitúciami a presadzoval svoju nezávislosť, teraz Telegram súhlasí s tým, že poskytne osobné údaje používateľov aj v prípadoch, ktoré nesúvisia priamo s terorizmom. Doteraz sa platforma bránila zdieľaniu informácií s vládnymi agentúrami, pokiaľ nešlo o vážne prípady spojené s teroristickými aktivitami.
„Aj keď 99,999 percenta používateľov Telegramu nikdy nemalo čo dočinenia s trestnou činnosťou, zvyšných 0,001 percenta používateľov, ktorí sa do nelegálnej činnosti zapojili, vytvorili platforme zlý imidž a vystavili tak záujmy takmer miliardy používateľov riziku,“ uviedol šéf platformy Pavel Durov, ktorého pred mesiacom zatkla francúzska polícia po prílete na parížske letisko Le Bourget. Jeho zatknutie súviselo s prebiehajúcim vyšetrovaním závažných obvinení vrátane napomáhania šírenia detskej pornografie, obchodovania s drogami a finančných podvodov cez platformu Telegram. Po zatknutí Durov súhlasil so spoluprácou s francúzskymi úradmi, čo okrem iného zahŕňa aj zdieľanie údajov o používateľoch platformy.
Telegram doposiaľ úspešne unikal hľadáčiku autorít, ktoré jeho existenciu tolerovali. Zvyšujúci sa tlak zo strany vlád a regulačných orgánov, najmä v oblasti ochrany národnej bezpečnosti a vyšetrovania trestných činov, však doľahol aj na pôvodom ruskú komunikačnú platformu. Durov ale na margo zmien zdôrazňuje, že údaje budú zdieľané len v prípade, ak to bude právne nariadené a preukázané ako nevyhnutné. Zároveň uisťuje, že naďalej bude poskytovať vysokú úroveň šifrovania a ochrany súkromia pre bežných používateľov.
Táto zmena v politike Telegramu by mohla spôsobiť obavy u tých, ktorí aplikáciu využívajú práve kvôli dôrazu na ochranu osobných údajov a anonymitu. Tento posun naznačuje nový trend medzi technologickými firmami, ktoré čelia rastúcemu tlaku na zdieľanie údajov v boji proti kriminalite, pričom zároveň hľadajú spôsoby, ako chrániť súkromie svojich používateľov.