Jednou z najzaujímavejších funkcií nového Androidu 15 je optimalizácia nabíjania. Táto funkcia bola navrhnutá na spomalenie degradácie batérie a predĺženie jej životnosti. Android však zachoval aj adaptívne nabíjanie. Ktorá funkcia je efektívnejšia?
Adaptívne verzus obmedzené nabíjanie
Funkcia optimalizácie nabíjania je v systéme Android 15 štandardnou súčasťou v menu nastavení. Na výber však po novom máte medzi adaptívnym a obmedzeným nabíjaním. Pozrime sa najprv na obmedzené.
Táto možnosť zastaví nabíjanie v okamihu, keď batéria dosiahne úroveň nabitia 80 percent. V stavovom riadku telefónu sa zobrazí ikona štítu, čo signalizuje, že proces nabíjania je dokončený. Podobné funkcie sú už nejaký čas dostupné na zariadeniach ako iPhone a Samsung Galaxy, ale Android 15 teraz prináša toto pevné obmedzenie priamo do operačného systému. Tým pádom bude dostupná pre majiteľov všetkých telefónov s týmto operačným systémom.
Prečo by ste mali obmedziť nabíjanie na 80 %? Keď telefón udržiava batériu na nižšej úrovni nabitia, znižuje to jej záťaž a spomaľuje sa jej opotrebovanie. Ak totiž nabíjate batérie štandardne na 100 percent, jej kapacita klesá rýchlejšie.
Adaptívne nabíjanie je funkcia, ktorá bola predstavená v systéme Android už v decembri 2020 a od tej doby sa dočkala len menších úprav. Táto funkcia nabíja batériu štandardne na 80 % a zvyšných 20 % dobije približne hodinu pred tým, ako obvykle telefón odpojíte z nabíjačky.
Adaptívne nabíjanie funguje najlepšie, ak telefón nabíjate hlavne cez noc. Systém sleduje váš čas budenia a prispôsobuje nabíjanie tak, aby bol telefón plne nabitý, keď vstávate. Ak nemáte nastavený budík, funkcia analyzuje vaše používanie smartfónu a čas nabíjania, aby sa naučila váš režim. Proces jej prispôsobovania môže trvať niekoľko dní až týždňov.
Prečo obmedzovať nabíjanie batérie?
Obmedzenie nabíjania na 80 % má jasný cieľ – zachovať zdravie batérie, resp. minimalizovať postupnú stratu jej kapacity. Telefón s úplne novou batériou má 100 % kapacity, ale po približne dvoch rokoch alebo 500 nabíjacích cykloch môže tento počet klesnúť na 80 %. Batéria s kapacitou 5 000 mAh tak bude mať po dvoch rokoch cca 4 000 mAH. Samozrejme, závisí to aj od intenzity a spôsobu používania telefónu.
Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú degradáciu batérie, patria:
- Vystavenie batérie vysokým alebo nízkym teplotám
- Rýchlosť nabíjania a vybíjania
- Koľko času batéria strávi plne nabitá alebo úplne vybitá
Optimalizácia nabíjania tak znižuje čas, ktorý batéria „strávi“ 100 % nabitá, čo by malo prispieť k jej dlhšej životnosti. Nezastaví však prirodzené starnutie batérie, len proces spomalí.
Má zmysel aktivovať optimalizáciu nabíjania?
Pokiaľ si kupujete nový telefón každý rok, možno nude pre vás táto funkcia zbytočná. Ale ak svoj telefón meníte každé tri-štyri roky, má zmysel starať sa o jeho batériu. Jej výmena, samozrejme v závislosti od konkrétneho telefónu stojí približne 100 eur. Navyše, slabá batéria môže znížiť hodnotu vášho telefónu pri ďalšom odpredaji.
To, či si vybrať adaptívne nabíjanie alebo obmedzenie na 80 %, závisí od toho, ako používate svoj telefón. Adaptívne nabíjanie je vhodné pre ľudí, ktorí zvyčajne nabíjajú telefón cez noc, telefón využívajú na maximum a chcú mať ráno k dispozícii batériu nabitú na 100 percent, aby čo najdlhšie vydržal. Obmedzenie na 80 % zase ocenia používatelia, ktorí chcú používať smartfón viac rokov a chcú uchovať čo najvyššiu kapacitu batérie počas celého tohto obdobia.