Austrália pripravuje zavedenie prísnej legislatívy, ktorá by obmedzila prístup na sociálne siete pre deti a mladistvých mladších ako 16 rokov. Tento krok prichádza v reakcii na rastúce obavy z negatívnych vplyvov sociálnych médií na duševné zdravie mládeže, ktoré podľa expertov prispievajú k nárastu úzkosti, depresie a porúch spánku. Ak bude zákon schválený, stane sa Austrália jednou z prvých krajín na svete s takto prísnymi opatreniami voči používaniu sociálnych médií pre mladých ľudí.
Podľa návrhu zákona, ktorý premiér Anthony Albanese plánuje predložiť parlamentu do konca roka, budú populárne platformy ako Instagram, TikTok, Facebook či YouTube povinné zaviesť mechanizmy, ktoré zabránia deťom a mladistvým pod stanovenou vekovou hranicou v prístupe k ich službám. Platformy tak budú musieť presne identifikovať vek svojich používateľov a zamedziť mladším ako 16 rokov vytvoriť si účet. Pokusy o obídenie tohto obmedzenia by mali byť riešené prísnymi sankciami.
Jedným z hlavných cieľov tejto iniciatívy je odbremeniť rodičov od povinnosti neustále kontrolovať, čo ich deti na internete sledujú. Návrh počíta s tým, že aj prípadné súhlasy od rodičov nebudú stačiť na prístup mladistvých k sociálnym sieťam, čo značí zásadný odklon od doterajšieho prístupu. „Ide nám predovšetkým o ochranu detí, o ich bezpečnosť a zdravý rozvoj,“ vyhlásil Albanese v súvislosti s pripravovanou reformou.
Radšej interakcie v skutočnom svete než lajky na sociálnych sieťach
Odborníci sa v debate o tejto legislatíve rozchádzajú. Niektorí argumentujú, že takéto obmedzenie pomôže mladým ľuďom zamerať sa na reálny svet, sociálne vzťahy mimo online priestoru a môže znížiť riziko vzniku duševných problémov. Na druhej strane však zaznievajú obavy, že zákaz povedie k „digitálnemu odcudzeniu“ a v konečnom dôsledku môže spôsobiť ďalšie problémy, ak sa mládež nebude môcť zapojiť do moderných foriem komunikácie a sociálnych interakcií.
Kritici navyše upozorňujú na technologické výzvy pri presadzovaní takéhoto zákona. Identifikácia veku používateľov na internete je komplexná úloha, ktorá si vyžaduje sofistikované systémy overovania. Niektoré z nich zahŕňajú biometriu či rozpoznávanie tváre, čo však otvára ďalšie etické otázky o ochrane súkromia. Technologické spoločnosti ako Meta (Facebook) či ByteDance (TikTok) už vyjadrili pochybnosti, či je možné takúto politiku dôsledne presadzovať bez toho, aby bola narušená sloboda používateľov alebo bezpečnosť ich údajov.