Kanadské vydavateľstvá a mediálne domy podali žalobu na spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za vývojom umelej inteligencie ChatGPT. Obviňujú ju z údajného porušovania autorských práv. Médiá ako The Globe, The Candian Press, CBC/Radio Canada, Torstar a Postmedia tvrdia, že firma neoprávnene využívala ich obsah na trénovanie modelov umelej inteligencie bez súhlasu a finančnej kompenzácie.
V žalobe, podanej na Najvyššom súde v provincii Ontário, žiadajú odškodné až do výšky 20-tisíc kanadských dolárov za každý článok použitý spoločnosťou OpenAI. Celkovo by tak mohlo ísť o miliardové sumy. Mediálne spoločnosti argumentujú, že OpenAI „systematicky a bez povolenia“ získavala ich obsah, čím porušila ich autorské práva a profitovala na ich úkor.
OpenAI vo svojej reakcii uviedla, že jej modely sú trénované na verejne dostupných dátach a že spolupracuje s vydavateľmi, aby zabezpečila férové používanie ich obsahu. Spoločnosť tiež ponúka možnosť, aby vydavatelia mohli svoj obsah z takéhoto používania vylúčiť.
Táto žaloba je súčasťou širšieho trendu, keď tvorcovia obsahu po celom svete podnikajú právne kroky proti technologickým firmám za neoprávnené používanie ich obsahu na trénovanie modelov umelej inteligencie. Podobné žaloby boli podané aj v Spojených štátoch, kde médiá ako The New York Times podnikli právne kroky proti spoločnostiam OpenAI a Microsoft.
Kanadské mediálne spoločnosti zdôrazňujú, že investujú značné prostriedky do kvalitnej žurnalistiky a že neoprávnené používanie ich obsahu podkopáva ich schopnosť poskytovať verejnosti dôveryhodné správy. Výsledok súdneho procesu môže mať významný dopad na budúce vzťahy medzi mediálnymi spoločnosťami a technologickými firmami využívajúcimi umelú inteligenciu, najmä pokiaľ ide o ochranu autorských práv v digitálnom veku.