Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom. Tento rozdiel je do značnej miery zapríčinený novým druhom investičného podvodu, ktorý zaplavil slovenský online priestor. Vyplýva to zo správy bezpečnostnej spoločnosti Eset Threat Report H2 2024.
„Investičný podvod, ktorý Eset označuje detekciou HTML/Nomani, sa šíri prostredníctvom falošných reklám na sociálnych sieťach, najmä na Meta platforme. Reklamy zneužívajú známe osobnosti či firmy, ktoré lákajú používateľov na rozprávkovo výhodné investovanie,“ uviedla spoločnosť.
Častou taktikou pri týchto podvodných reklamách sú videá upravené pomocou umelej inteligencie (AI), teda deepfake videá. Vystupujú v nich známi politici, moderátori či úspešní podnikatelia a hovoria niečo, čo v skutočnosti nepovedali. „Útočníci pomocou AI napodobnili napríklad prezidenta Petra Pellegriniho, ministra financií Ladislava Kamenického či generálneho riaditeľa spoločnosti Eset Richarda Marka,“ dodala spoločnosť.
Čítajte viac Meta bude rozoznávať tváre celebrít. Chce tak zabrániť falošnej reklameReklamy často odkazujú na dôveryhodne pôsobiace, no falošné spravodajské portály alebo podvodné stránky, ktoré imitujú legitímne firmy. Falošné weby vyzývajú na vyplnenie kontaktných údajov používateľmi, ktorí majú záujem investovať. Po vyplnení formulára záujemcu kontaktuje agent telemarketingu, ktorý má za úlohu nasmerovať obeť k prevodu peňazí s počiatočnou „investíciou“ 250 eur.
„Ide o pomerne prepracovanú podvodnú schému, ktorú útočníci realizujú na viacerých úrovniach. Aj keď pre skúsenejších používateľov ide o očividný podvod, spoliehajú sa na to, že naletí aspoň malá časť zraniteľnej populácie. Osoby rozprávajúce na deepfake videách majú neprirodzené pohyby pier, čo však obete môžu prehliadnuť na menších obrazovkách. Navyše predpokladáme, že tento podvod bude vďaka zlepšujúcej sa umelej inteligencii čoraz dôveryhodnejší,“ uzavrel odborník zo spoločnosti Eset Ondrej Kubovič.
Ako však môžete odhaliť deepfake? Deepfake zvukové nahrávky je náročnejšie rozpoznať, pretože môžu znieť presne ako bežný ľudský hlas. Niektoré programy však teraz vedia odhaliť už aj deepfake zvuky. Pýtate sa ako? Ľudský hlas dokáže vydávať obmedzený rozsah zvukov. „Hlas počítača“ však nie je taký obmedzený, a preto znie trochu inak.
Dá sa ale odhaliť deepfake bez špecializovaného softvéru? Môže to byť ťažké, ale nie nemožné. Keď sa snažíte overiť pravosť videozáznamu alebo zvukovej nahrávky, položte si tieto otázky:
- Zdá sa vám nahrávka ťažko uveriteľná? Je obsah škandalózny a jasne sa snaží vyvolať emocionálnu reakciu divákov alebo poslucháčov? Ak áno, môže to byť prvé znamenie, aby ste k nemu pristupovali skepticky a overili si informácie, ktoré vidíte alebo počujete.
- Nie je na detailoch niečo podozrivé? Tvorcovia deepfakov majú často problémy skopírovať jemnejšie výrazy, ako sú žmurkanie, dýchanie alebo nepatrné pohyby vlasov a tváre. Občas si môžete všimnúť aj nenápadné chyby v sekvenciách zachytávajúcich väčší pohyb. V zvukových nahrávkach by ste mali hľadať neprirodzené pauzy medzi slovami alebo, naopak, príliš dokonalú reč.
- Pohybuje sa telo prirodzene? Keď k nám niekto hovorí, máme tendenciu pozerať sa skôr na jeho tvár než telo. Aj tvorcovia deepfakov sa zameriavajú predovšetkým na replikovanie výrazov tváre, takže ak sa vám zdá, že tvar tela alebo pohyby osoby vo videu sú trochu zvláštne, možno sa pozeráte na deepfake.
- Je zvuk v súlade s videom? Niekedy sa tvorcom deepfakov nepodarí zosúladiť zvukový záznam s pohybmi osoby. Opäť pozorne sledujte tvár, či pohyby pier zodpovedajú slovám, ktoré z nich údajne vychádzajú.
- Je osvetlenie konzistentné? Alebo sa vám zdá, že hlava osoby je neprirodzene svetlá či tmavá? Rozdiely v osvetlení vám môžu napovedať, či ide o deepfake.