Fio bankaFio banka

Bezpečnostné riziko alebo diskriminácia? Austrália zakázala DeepSeek

Austrálska vláda zakázala používanie čínskej AI aplikácie DeepSeek na vládnych zariadeniach pre obavy o národnú bezpečnosť. Experti varujú pred rizikom úniku dát a cenzúrou, zatiaľ čo Čína obviňuje Austráliu z diskriminácie.

07.02.2025 08:00
DeepSeek, umelá inteligencia, Foto:
Umelá inteligencia DeepSeek
debata

Čínsky četbot DeepSeek, ktorý bol uvedený na trh minulý mesiac, spôsobil celosvetové otrasy. Okrem iného tiež zamával akciami najväčších technologických firiem. Dokáže totiž konkurovať americkým AI modelom a to navyše za zlomok prevádzkových nákladov. Napriek jeho inovatívnym vlastnostiam však vyvolal obavy týkajúce sa cenzúry a bezpečnosti. Aplikácia dodržiava cenzúrne zákony Čínskej komunistickej strany a existujú obavy, že by údajne mohla zdieľať aj s čínskou vládou.

V reakcii na rastúce obavy o národnú bezpečnosť austrálska vláda zakázala používanie čínskej aplikácie umelej inteligencie DeepSeek na všetkých vládnych zariadeniach a systémoch. Tento krok nasleduje po varovaniach spravodajských agentúr, ktoré označili DeepSeek za „neprijateľné riziko“ pre vládnu infraštruktúru. Minister vnútra Tony Burke zdôraznil, že zákaz je nevyhnutný na ochranu národnej bezpečnosti a záujmov Austrálie.

Reakcie na zákaz DeepSeek neboli len pozitívne. Čínske ministerstvo zahraničných vecí označilo tento krok za „politizáciu ekonomických, obchodných a technologických otázok“ a vyjadrilo nesúhlas s týmto rozhodnutím.

Austrália sa vzoprela. Čína ju obviňuje z diskriminácie

Okrem federálnej vlády prijali podobné opatrenia aj niektoré austrálske štáty. Južná Austrália napríklad zakázala používanie DeepSeek na všetkých vládnych sieťach a zariadeniach, pričom zdôraznila potrebu chrániť dôverné a osobné informácie. Asistent ministra pre umelú inteligenciu Michael Brown uviedol, že hoci vláda podporuje rozvoj umelej inteligencie, má povinnosť zabezpečiť ochranu údajov občanov.

Experti na kybernetickú bezpečnosť a umelú inteligenciu podporujú tieto opatrenia. Dr. Jonathan Kummerfeld z Univerzity v Sydney upozornil na nedostatok kontroly nad tým, ako chatbot využíva informácie, a zdôraznil, že Austrália môže využiť technológie, na ktorých je DeepSeek postavený na vývoj vlastných systémov, s ktorými nebudú spojené podobné riziká.

Napriek týmto opatreniam niektoré veľké technologické spoločnosti, ako Microsoft a Amazon, zaradili model DeepSeek R1 do svojich AI platforiem. To naznačuje, že napriek bezpečnostným obavám existuje záujem o využitie inovácií, ktoré DeepSeek prináša.

Zákaz DeepSeek v Austrálii je súčasťou širšieho trendu, keď viaceré krajiny a organizácie prijímajú opatrenia na obmedzenie používania čínskych technologických produktov z dôvodu obáv o bezpečnosť.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Austrália #umelá inteligencia #DeepSeek