Britská vláda nedávno oznámila, že od spoločnosti Apple bude chcieť aby umožnila bezpečnostným orgánom priamy prístup k nešifrovaným súborom uloženým v iCloude po celom svete. Podľa britských vládnych predstaviteľov ide o krok zameraný na posilnenie boja proti závažnej trestnej činnosti a terorizmu.
Podľa oficiálneho vyhlásenia ministerstva vnútorných záležitostí Spojeného kráľovstva je tento návrh výsledkom snahy modernizovať vyšetrovacie postupy a umožniť orgánom činným v trestnom konaní rýchlejší prístup k digitálnym dôkazom. Vláda tvrdí, že v dnešnej dobe, keď sa stále častejšie využívajú šifrovacie technológie, je nevyhnutné prijať opatrenia, ktoré zabezpečia, že závažné trestné činy nezostanú z dôvodu nedostupnosti dôležitých informácií nepreukázateľné.

Napriek argumentom vládnych predstaviteľov kritici upozorňujú, že umožnenie priameho prístupu k nešifrovaným dátam by mohlo mať negatívne dôsledky na ochranu súkromia obyvateľov z rôznych štátov, ktorí túto službu využívajú – a to je veľká väčšina majiteľov iPhonov. Expert na digitálnu bezpečnosť Michael Smith pre denník Financial Times povedal: „Priamy prístup k nešifrovaným dátam predstavuje významnú hrozbu pre ochranu osobných informácií, najmä ak nie je zaručená prísna kontrola a transparentnosť procesov.“
Rovnaký postoj zaujali aj zástupcovia občianskych združení, ktorí poukazujú na riziko zneužitia takéhoto prístupu a oslabenie dôvery verejnosti voči technologickým spoločnostiam. Diskusia o vyváženosti medzi bezpečnosťou a ochranou súkromia je v súčasnosti intenzívna nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj v ďalších krajinách.

Spoločnosť Apple, ktorá je poskytovateľom služby iCloud, zatiaľ nekomentovala návrh britskej vlády. Avšak v minulosti opakovane vyjadrila výhrady k opatreniam, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť a súkromie používateľov a podobný prístup nepovolila. Podľa agentúry Reuters môže tento návrh predstavovať ďalšie ohnisko napätia medzi technologickými gigantmi a vládnymi orgánmi, keďže otázka prístupu k osobným dátam zostáva jednou z najcitlivejších tém v digitálnom veku.
Britská vláda na tejto požiadavke trvá a návrh bude v nasledujúcich týždňoch predložený parlamentu na ďalšie prerokovanie a konzultácie, pričom sa očakáva aj medzinárodná diskusia o jeho možných dopadoch a o tom, do akej miery by mala byť verejná bezpečnosť uprednostnená pred ochranou súkromia.