Majú mladší otcovia spoločenskejších synov?

Muži, ktorí odkladajú splodenie potomstva na čas, keď ich syn dostane "všetko čo potrebuje", môžu svojim deťom dať aj to, čo rozhodne nepotrebujú. Podľa rozsiahlych prieskumov majú totiž deti starších mužov v priemere nižší inteligenčný kvocient a častejšie sa u nich vyskytuje autizmus. K tomu všeobecne platí, že čím starší otec, tým jeho syn sa v tínedžerskom veku ťažšie uplatňuje medzi vrstovníkmi.

18.12.2008 12:43
Dôvera - Otec a syn
Ilustračné foto
debata

Mark Weiser z univerzity v Tel Avive sa vo výskume zameral na odhalenie príčin, ktoré za týmto fenoménom stoja. „Stále pribúdajú dôkazy, že pokročilý vek rodičov zvyšuje riziko výskytu rôznych ochorení u ich potomstva,“ uviedol Weiser v správe k svojmu výskumu. „Častejšie sa u nich vyskytuje napríklad schizofrénia. Lekári a psychológovia sú týmito súvislosťami fascinovaní, no nevedia, čo sa za nimi skrýva,“ dodal.

Aby Weiser tento problém vyskúmal, pustil sa do analýzy údajov, ktoré vyzbierala izraelská armáda. Vojenská služba je v Izraeli povinná a armáda si vedie dôkladné záznamy. Weiser si vybral údaje o viac ako 450-tisíc chlapcoch vo veku 16 až 17 rokov. V prieskumoch im položili otázky ako: Koľko máš dobrých priateľov? Máš priateľku? Si radšej sám alebo s priateľmi? a podobne. K tomu pridali údaje o ich nameranom IQ, veku matky, sociálno-ekonomickom statuse atď. Po vyhodnotení údajov dospeli k záveru, že chlapci, ktorých otcovia boli starší ako 45 rokov, mali o polovicu slabšie vyvinuté spoločenské zručnosti.

Weiser však dodáva, že tieto výsledky nemusia byť úplne presné. „Nemusí to byť len vekom, ale aj tým, že muži so slabšími spoločenskými zručnosťami sa ženia neskôr, a tak prenášajú túto charakteristiku aj na svojich synov. Snažili sme sa však predísť tomuto skresleniu tým, že sme porovnávali údaje so staršími bratmi skúmaného tínedžera,“ uvádza Weiser.

Dodal, že muži by na základe týchto zistení nemali meniť rodičovské plány. „Vplyv na fyzické a psychické zdravie synov je relatívne malý. Je úplne jedno, či budete mať syna vo veku 35, alebo 45 rokov. Väčšie rozdiely sa začínajú prejavovať až u tých otcov, ktorým sa narodil syn po 50. roku ich života.“ Weiser je však presvedčený, že jeho zistenia môžu pomôcť lekárom pri vysvetľovaní rizík spojených s plodením detí v staršom veku.

debata chyba