Test: Lenovo ThinkPad T400s kontra Dell Latitude E6400

Je to len nedávno, čo spoločnosť Lenovo uviedla na trh nástupcu úspešného notebooku pre biznismenov T400, model T400s. Jeho vzhľad plne korešponduje s celým modelovým radom ThinkPad, no aj napriek tomu výrobca privoňal k viacerým inováciám. U opačného tábora, v spoločnosti Dell, sú zmeny v biznis triede Latitude omnoho výraznejšie. Manažérsky notebook Latitude e6400 s prekvapeniami tiež nezaháľal. V malom redakčnom dueli sme oba notebooky porovnali.

02.09.2009 16:54
notebook, Dell Latitude e6400, Lenovo Thinkpad... Foto:
Manažérske notebooky Dell Latitude e6400 a Lenovo Thinkpad T400s.
debata

Dizajn nie je všetko. Ale veľa napovie
Vzhľad notebookov triedy ThinkPad sa už po dlhé roky výraznejšie nemení a aj preto je často terčom kritiky. Pôvodný výrobca IBM však nikdy nemal namierené do iného než biznis segmentu, a tak k redizajnu nemal dôvod pristupovať. K tomu sa odhodlal až nový vlastník Lenovo, ktorý sa až pod hlavičkou nových modelov Ideapad pokúša viac priblížiť k bežným užívateľom. Nám sa do rúk dostala horúca novinka s názvom ThinkPad T400s prispôsobená aktuálnym požiadavkam manažérov.

K nemalým zmenám vzhľadu sa uchýlil napríklad aj konkurenčný Dell, ktorý má s notebookmi pre biznis klientelu nemalé skúsenosti. V triede Latitude hrali donedávna prím oblé tvary odeté do kávovej hnedej a trblietavej čiernej farby. Po niekoľkých rokoch však prišiel čas na zmenu. Dell prepracoval triedu Latitude od základov. V našom teste ju zastupoval model E6400.

Dell Latitude E6400 Foto: Tomáš Švec
notebook, Dell Latitude E6400 Dell Latitude E6400

Čím pevnejší, tým lepší
Prvý testovaný notebook, Lenovo ThinkPad T400s, zaujme už na prvý pohľad svojim úzkym profilom, ktorý bol predzvesťou jeho nízkej hmotnosti. Tá bola v tomto prípade menej než dva kilogramy (presnejšie 1,8 kilogramu). Plast so špeciálnou protišmykovou úpravou na kryte displeja je dostatočne pevný aby zniesol aj menej šetrné zaobchádzanie, ktorému sa nevyhne asi žiaden cestovateľ. Pevnosť získal notebook najmä vďaka dômyselne premyslenej konštrukcii a kostre z horčíkovej zliatiny. Na zámok displeja umiestnený nenápadne po pravici si už majitelia starších ThinkPadov zvykli, takže tortúry o odvykaní a navykaní si na nový spôsob otvárania, ako v prípade druhého testovaného modelu od Dellu, už absolvovať nebudú musieť.

Lenovo Thinkpad T400s Foto: Tomáš Švec
notebook, Lenovo Thinkpad T400s Lenovo Thinkpad T400s

Pri modeli E6400 použil výrobca kombináciu tvrdeného plastu s horčíkovými vláknami a lešteného hliníku, ktorým je pokryté veko displeja. Všetky časti k sebe dokonale priliehajú, preto o pevnosti nie je potrebné diskutovať. Pánty sú kompletne zhotovené z hliníka, inšpirácia konkurenciou je teda zjavná. Aj pod vplyvom menších otrasov zostáva displej na svojom mieste, tuhosť jeho polohovania je nastavená optimálne. Oproti predchádzajúcemu notebooku je hmotnosť o čosi vyššia, stále však na hranici únosnosti. Majitelia si budú musieť zvykať na už spomínaný mechanizmus pre zaistenie displeja, ktorý je čiastočne odlišný od tých, s ktorými sme u starších Latitudov triedy D stretávali.

***Informovať, ale len s mierou
***Na spodnej lište displeja sa u notebookov ThinkPad dlhé roky vyskytovalo viacero indikačných diód, ktoré s príchodom modelu T400s výrobca zredukoval na tri a umiestnil ich vedľa loga pri ľavý kovový pánt. Užívateľa informujú „len“ o aktivite Wi-Fi, Bluetooth adaptéra a disku. Dióda upozorňujúca na zatlačenie klávesy CapsLock sa nachádza priamo na jej povrchu. Ďalšie dve „ledky“ sa nachádzajú na kryte displeja a informujú o zapnutí notebooku, prípadne jeho prepnutí do režimu spánku. Chýbať nemôžu ani hardvérové tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, mikrofónu a prístup k službám ThinkVantage. Nad displejom okrem webkamery opäť skrýva vychytávka v podobe bielej nasvetľovacej LED diódy pre osvetlenie klávesnice.

Lenovo Thinkpad T400s Foto: Tomáš Švec
notebook, Lenovo Thinkpad T400s Lenovo Thinkpad T400s

Zmenám sa podrobila aj klávesnica, ktorá ma mierne odlišnú kompozíciu prispôsobenú vzhľadu bežných desktopových klávesníc. Klávesa Escape v ľavom hornom rohu sa predĺžila, rovnako ako Delete na opačnej strane, čo spôsobilo posun funkčných kláves o jedno miesto doprava. Subjektívne však možno hodnotiť nové rozloženie ako intutívnejšie a jednoduchšie pre orientáciu. Keď prišla v spoločnosti Lenovo reč o klávesnici, akosi sa opäť pozabudlo na klávesu Fn v ľavom dolnom rohu, na mieste, kde všetká konkurencia dlhodobo osádza klávesu Ctrl.

Lenovo Thinkpad T400s Foto: Tomáš Švec
notebook, Lenovo Thinkpad T400s Lenovo Thinkpad T400s

//Touchpad a Trackpoint vždy a všade
//Medzi klávesami G H a B sa už tradične nachádza červený TrackPoint s vymeniteľnými hlavičkami (s rôznym povrchom), ktorý je ovládaný trojicou tlačidiel pod klávesnicou. Pre mierny nezvyk je však mnohými užívateľmi častejšie využívaný TouchPad s dvoma tlačidlami, ktorý v tomto prípade ukrýva funkciu MultiTouch pre ovládanie vybraných programov dvoma prstami súčasne (napríklad priblíženie či otočenie obrázkov). Jeho povrch však nie je hladký, ale zdrsnený drobnými výčnelkami, ktoré bránia kĺzaniu prsta. Pri využívaní dvoch prstov by sme skôr ocenili prirodzenejší hladký povrch. Výrobca opäť nezabudol ani na snímač odtlačkov prstov umiestnený asi dva centimetre pod smerovými šípkami.

K pokusom o zmenu zaužitého rozloženia kláves sa v spoločnosti Dell neuchýlili. Na škodu to však nie je. V priestore nad dvoma bočnými smerovými šípkami sa nenachádzajú žiadne ďalšie klávesy, ktoré sú inak snáď najnáchylnejšie na neúmyselné stlačenie. Všetky klávesy majú primeraný zvih a na zatlačenie reagujú rovnomerne. To isté je možné tvrdiť aj o troch tlačidlách pre ovládanie modro-čierneho TrackPointu a dvoch tlačidlách pod TouchPadom. Ich zatlačenie navyše nie je sprevádzané hlasným a rušivým kliknutím. Za príplatok Dell ponúka aj klávesnicu s bielym podsvietením, ktorá sa však v nami testovanom modeli nenachádzala.

Dell Latitude E6400 Foto: Tomáš Švec
notebook, Dell Latitude E6400 Dell Latitude E6400

Indikačné LED diódy s výrazným modrým podsvietením sa premiestnili nad klávesnicu a pri absencii okolitého svetla pôsobia skôr rušivo. Informujú o aktivite pevného disku, stave batérie či aktivácii Wi-Fi a Bluetooth adaptéra. Na veku displeja sa podobne ako u ThinkPadu nachádzajú ďalšie dve diódy pre informovanie o aktivite notebooku a jeho prípadnom napájaní. V priestore nad klávesami F10 až F12 sa nachádzajú tri hardvérové tlačidlá pre ovládanie hlasitosti.

***Slnko nech svieti, ale nie za chrbtom
***Displeje s LED podsvietením výrazne prenikli aj do manažérskych notebookov a v súčasnosti je skôr raritou naraziť v tejto triede na notebook, ktorý by ním vybavený nebol. Oba testované modely neboli výnimkou. Použitý bol širokouhlý 14,1-palcový matný displej s WXGA (Dell Latitude E6400) a WXGA+ (Lenovo Thinkpad T400s) rozlíšením. V porovnaní však lepšie obstál displej v notebooku Dell, na ktorom boli farby o čosi živšie a pozorovacie uhly širšie. Priame slnko je síce nepríjemné, úspešne sa s ním však dá bojovať so vyššou úrovňou podsvietenia. Dell Latitude E6400 má navyše pod displejom zabudovanú sondu pre automatickú úpravu úrovne podsvietenia v závislosti od okolitých svetelných podmienok. V niektorých prípadoch sa ale oplatí nastaviť si ho individuálne.

Dell Latitude E6400 Foto: Tomáš Švec
notebook, Dell Latitude E6400 Dell Latitude E6400

Reproduktory sa v oboch prípadoch nachádzajú po stranách klávesnice. Výnimočný výkon od nich nemožno očakávať. Na jednoduché a nenáročné počúvanie však úplne postačia.

***Každý konektor navyše sa zíde
***Napriek úzkemu profilu dokázal Thinkpad T400s pojať pomerne veľa portov a aj DVD mechaniku. Tú je možné rovnako ako u druhého testovaného modelu vymeniť za prídavnú batériu. Na aktiváciu bezdrôtového pripojenia je pripravený drobný hardvérový posuvník umiestnený na pravej strane, pár centimetrov pred mechanikou. Konektor pre pripojenie sieťového adaptéra sa nachádza vzadu spolu s analógovým výstupom na externý monitor, DisplayPortom, jedným USB a jedným eSATA portom v kombinácii s USB. Naľavo sa našlo miesto pre ďalší USB port, čítačku pamäťových kariet (SD/MMC/MS) a výstup na slúchadlá. Vstup pre externý mikrofón v tomto prípade absentuje.

Lenovo Thinkpad T400s Foto: Tomáš Švec
notebook, Lenovo Thinkpad T400s Lenovo Thinkpad T400s

U kolegu z Dellu je to už pri letmom pohľade pestrejšie. Na pravej strane sa vedľa seba tlačí multi-bay mechanika, (štvor-pinový) Firewire konektor, slot pre dátové karty typu PC Card, výstup na slúchadlá, vstup na externý mikrofón, posuvník pre aktivovanie bezdrôtových adaptérov, tlačidlo pre zistenie dostupnosti okolitých bezdrôtových sietí a dva nie veľmi vhodne umiestnené USB porty. Pri zapojení dvoch väčších zariadení by si mohli vzájomne prekážať. Na zadnej strane sa nachádzajú konektory pre pripojenie sieťového adaptéra a modemu, DisplayPort a konektor pre pripojenie sieťového adaptéra. Ten je v tomto prípade na svojom konci aj efektne podsvietený, čo uľahčí jeho hľadanie v tme. Ľavá strana je vybavená analógovým D-Sub konektorom, jedným USB portom a eSATA v kombinácii s USB. Do tenkej štrbiny vedľa výstupu chladenia je možné zasunúť kartu Smart Card.

Všetky modely notebookov Latitude zo série E prešli zmenou dokovacieho konektora. Majiteľov starších dokovacích staníc tento prechod nepoteší, pretože nové notebooky k nim jednoducho nepripoja. Na rad preto prichádza len kúpa novej stanice za niečo cez sto eur.

Dell Latitude E6400 Foto: Tomáš Švec
notebook, Dell Latitude E6400 Dell Latitude E6400

***Optimálny výkon a vysoká výdrž aj bez Atomu
***Býva zvykom, ak sa vďaka malým rozmerom musí majiteľ notebooku vzdať vysokého výkonu či iných privilégií. U ThinkPadu T400 je opak pravdou. V základnej výbave sa nachádza dvojjadrový procesor Intel Core 2 Duo s taktom 2,4 GHz, 4 gigabajty operačnej pamäte, integrovaná (ale stále postačujúca) grafika Intel GMA X4500MHD, ktorá si v prípade potreby dokáže zo systému nazdieľať až 1200 MB. K výraznému znižovaniu hmotnosti notebooku prispel aj disk, tentokrát rýchly flashový SSD variant bez pohyblivých častí s celkovou kapacitou 128 GB. Na otrasy rôzneho druhu sa preto výrobca náležite pripravil. Veľmi príjemným prekvapením boli aj viaceré otvory na spodnej strane šasi pre odtekanie vody v prípade, ak užívateľ nedopatrením uštedrí pár kvapiek svojej klávesnici.

Lenovo Thinkpad T400s Foto: Tomáš Švec
notebook, Lenovo Thinkpad T400s Lenovo Thinkpad T400s

Batéria so šiestimi článkami a kapacitou 44 Wh sa nachádza v prednej časti bližšie k pravému okraju. Pri bežnej práci s vypnutými bezdrôtovými adaptérmi dokáže udržať notebook v strehu približne 5 a pol hodiny. V prípade zapnutého Wi-Fi a Bluetooth adaptéru sa výdrž skracuje o necelé dve hodiny.

Lenovo Thinkpad T400s Foto: Tomáš Švec
notebook, Lenovo Thinkpad T400s Lenovo Thinkpad T400s

Po hardvérovej stránke na tom nie je zle ani Latitude E6400. Vybavený je výkonnejším dvojjadrovým procesorom Intel Core 2 Duo s taktom 2,5 GHz, dvoma gigabajtami operačnej pamäte a rovnakou integrovanou grafickou kartou ako konkurenčný ThinkPad. Pri konfigurovaní zostavy je ju však možné urobiť viaceré úpravy a zameniť ju za nVidia Quadro NVS 160M s 256 MB vlastnou pamäťou. Rovnako možno postupovať pri výbere disku a namiesto 160 GB modelu siahnuť po 128 GB SSD variante.

Batéria, ktorá by poslúžila ako opierka na ruky je minulosťou. Podľa novej koncepcie sa bude nachádzať už len vzadu. V našom prípade používal testovaný model 6-článkovú batériu so štandardnou kapacitou 56 Wh. Pri bežnej práci dokázala zabezpečiť plynulý 5 a pol hodinový chod bez aktivovaných bezdrôtových technológií. V prípade zapnutého Wi-Fi a Bluetooth sa táto doba skrátila na menej než 4 hodiny.

Dell Latitude E6400 Foto: Tomáš Švec
notebook, Dell Latitude E6400 Dell Latitude E6400

Zhodnotenie a záver
Oba testované notebooky vykročili cestou inovácii. Dell zabudol na oblé tvary a vzhľadom sa priblížil ku konkurenčným ThinkPadom, pričom náležitú pozornosť venoval kvalitnému vyhotoveniu a príjemným drobnostiam typu podsvietená klávesnica či podsvietený konektor sieťového adaptéru. Lenovo naopak zostal verný rokmi overenému dizajnu, ktorý nesklame. V notebooku T400s sa radšej pohral s rôznymi detailami, vylepšil klávesnicu, pridal viacotykovú technológiu MultiTouch, vymenil pevný disk za rýchlejší a najmä ľahší SSD variant, aby dokázal úspešne stiahnuť celkovú hmotnosť pod neuveriteľné dva kilogramy. Na cestách je dôležitá výdrž na jedno nabitie, ktorá bola u oboch modelov približne rovnaká s možnosťou jej predĺženia pri výmene optickej mechaniky za prídavnú batériu.

Lenovo ThinkPad T400s
+ displej s úsporným LED podsvietením
+ otvory pre odtekanie vody pri poliatí klávesnice
+ možnosť osadenia prídavnej batérie
+ tenký profil
+ nízka hmotnosť
+ rýchly SSD disk
+ pevná konštrukcia
+ touchpad s funkciou MultiTouch
+ množstvo portov
+ mimoriadne tichý chod
+ vysoká výdrž na jedno nabitie
+/- priemerné reproduktory
- drsný povrch touchpadu
Cena základného modelu: približne 1700 eur

Dell Latitude E6400
+ displej s úsporným LED podsvietením
+ pevná kovová konštrukcia
+ kvalitné vyhotovenie
+ za príplatok podsvietená klávesnica
+ podsvietený konektor sieťového adaptéru
+ možnosť osadenia prídavnej batérie
+ senzor pre automatickú zmenu podsvietenia
+/- priemerné reproduktory
- nový dokovací konektor
- USB porty umiestnené priveľmi nahusto
Cena základného modelu: približne 1130 eur
__
Za zapožičanie notebookov ďakujeme spoločnostiam Dell a eD' system Slovakia.__

Facebook X.com debata chyba Newsletter