Operátori: Telekom umožní dôkladnejšie filtrovať obsah na webe

Spoločnosť Slovak Telekom umožní rodičom neplnoletých detí blokovať internetové stránky podľa predvolených nastavení. Službu ponúka bezplatne vrámci pevného aj mobilného internetu.

16.08.2011 07:00
dieťa, počítač, internet, surfovanie, Foto:
Ilustračné foto
debata

Po tom, ako spoločnosť Slovak Telekom pred dvoma rokmi pristúpila k blokovaniu stránok s nelegálnym obsahom vrámci svojho mobilného internetu, v týchto dňoch oznámila zavedenie nového bezpečnostného filtra v celom portfóliu internetových služieb. Filter má v prvom rade poskytnúť rodičom neplnoletých detí nové možnosti pri kontrole návštevy vybraných stránok.

Telekom sa pri zavádzaní služby opiera o prieskumy neziskovej organizácie eSlovensko, z ktorých vyplýva, že 27 percent rodičov sa vôbec nezaujíma o to, čo ich deti robia na internete a takmer dve tretiny detí uvádza, že v domácnosti nemajú vytvorené pravidlá pre používania internetu.

Nová služba s názvom Rodičovská kontrola umožní rodičom blokovať nevhodné stránky na internete vrámci rôznych úrovní podľa veku dieťaťa. Telekom stránky na základe odporúčaní psychológov rozdelil do 54 tematických kategórií, ktoré majú presnejšie vystihovať konkrétne oblasti záujmu. Podľa veku sú zoskupené v štyroch úrovniach ochrany: do 6, do 12, do 18 a nad 18 rokov.

Kým najmladšie deti napríklad nebudú mať prístup k stránkam o alkohole, drogách, financiách, politike, móde, náboženstve či zbraniach, deti v predpubertálnom veku nebudú môcť navštíviť stránky o násilí, hackovaní, hazardných hrách či blogy a rôzne fóra. Pre tínedžerov sú zakázané stránky o ilegálnych drogách, phishingu a násilí, ale aj stránky umožňujúce P2P sťahovanie súborov. Posledná skupina nad 18 rokov, ktorá v podstate charakterizuje dospelú časť populácie, nemá pri nízkej ochrane žiadne viditeľné obmedzenia pri prehliadaní webu. Zoznam jednotlivých kategórií je dostupný na stránkach poskytovateľa.

Filtrovanie obsahu vrámci mobilného alebo fixného internetu si môže nastaviť každý zákazník Telekomu cez internetové stráky operátora alebo priamo na predajni či telefonicky. Ako sa uvádza v tlačovej správe, úroveň ochrany, je možné kedykoľvek a bezplatne meniť. Poskytovateľ neuvádza akým spôsobom aplikovanie jedného filtra na konkrétnom pripojení ovplyvní všetkých jeho užívateľov v rôznych vekových kategóriách, prípadne či je takýto prístup adekvátne ošetrený.

debata chyba