Google spustí výrobu tabletu s podporou 3D snímania

Po troch rokoch od uvedenia prvého smartfónu s podporou 3D snímania obrazu plánuje Google oživiť segment s vlastným tabletom vybaveným dvojicou kamier. Ponúkne ho najprv vývojárom.

23.05.2014 19:10
tablet, kamera, fotoaparát, smartfón, LED,... Foto:
Ilustračné foto
debata

O vytváranie trojrozmerných snímok v kompaktnom tele smartfónu sa už pokúšali viacerí. Medzi priekopníkov určite patrí HTC, ktoré svoj smartfón s dvomi snímačmi na zadnej strane predstavilo už pred troma rokmi. Verejnosť však nápad taiwanského výrobcu neoslovil, firma sa preto vrátila do zabehnutých koľají. S odstupom času možno situáciu spred troch rokov hodnotiť tak, že spotrebitelia na nový trend v mobilnej fotografii neboli pripravení a rovnako ho nevedeli ani doceniť. Google si však myslí, že nastal čas na zmenu a podľa denníka The Wall Street Journal firma spúšťa obmedzenú výrobu zariadenia schopného zachytávať 3D snímky.

Google tablet s 3D snímaním predstaví najprv vývojárom
V prípade Google však nepôjde o smartfón ale o tablet, ktorý bude opäť vybavený dvojicou kamier na zadnej strane ako aj špeciálnym softvérom na analýzu a úpravu snímok tak, aby výsledný efekt mal podobu obrazu s hĺbkou. Spoločnosť si zariadenia údajne nechala vyrobiť v počte 4000 kusov pre potreby prezentácie na najbližšej konferencii pre vývojárov.

Napriek tomu, že Google celú vec odmietol komentovať, indícii, ktoré v prospech dohadov o pripravovanom 3D tablete napovedajú je hneď niekoľko. Projekt Tango, o ktorom spoločnosť informovala v marci tohto roka, má byť snahou o rozšírenie možností súčasných zariadení práve o technológie trojrozmerného snímania objektov. V takomto prípade zariadenie pomocou infračervených senzorov sníma vzdialenosť jednotlivých objektov a tieto informácie následne používa pri vytvorení 3D obrázkov. Tablet by tak mohol byť prvým zariadením, ktoré z projektu Tango vychádza.

O rozšírenú realitu je na trhu veľký záujem
Segment zariadení podporujúcich rozšírenú realitu sa postupne prebúdza a veľké firmy v ňom vidia jednoznačný potenciál do budúcnosti. Facebook len na jar tohto roka ohlásil druhú najväčšiu akvizíciu vo svojej histórii, keď za dve miliardy dolárov odkúpil tvorcu okuliarov pre virtuálnu realitu, Oculus VR. Napriek tomu, že zatiaľ nie je vidno žiaden prínos akvizície podobných rozmerov tak pre sociálnu sieť ako aj pre samotných užívateľov, Facebook predpovedá vývoj trhu, ktorý technológiám, aké získal vďaka Oculus VR jednoznačne nahrávajú.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Google #tablet #3D #Oculus