Tip: Google zavítal do Grónska. Ponúka unikátne panorámy

21.02.2015 14:00
Google, Street View, Grónsko
Pohľad na 40 kilometrov dlhý a 7 kilometrov široký Ľadovcový fjord v Ilulissate v službe Street View. Autor:

Zbierka v službe Street View ponúka pohľad na 40 kilometrov dlhý a 7 kilometrov široký Ľadovcový fjord, osadu Brattahlid založenú európskymi dobrodruhmi či vikingský kostol Hvalsey.

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že na svete nie je miesto, ktoré by Google so svojimi autami či dobrovoľníkmi s kamerami na pleciach nenavštívil, nie je tomu tak. V službe Street View neustále pribúdajú nové lokality, ktoré ponúkajú unikátny pohľad do rôznych zákutí planéty. Zákutí, kde je počet turistov možné každoročne rátať len na stovky či tisíce. Ak vôbec. V roku 2012 sa na mapách objavila prehliadka oceánskeho dna s unikátnou faunou a flórou. Google využil služby profesionálnych potápačov a ponoril sa niekoľko desiatok až stoviek metrov pod hladinu ocánov. Na panoramatických snímkach následne ponúkol pohľad na koralové útesy v Austrálii, Filipínach či na Havaji.

Google už navštívil Galapágy aj viaceré slovenské jaskyne
O rok neskôr spoločnosť vyslala dobrovoľníkov s batohmi s kamerami na súostrovie Galapágy. Tu prítomný biologicky unikátny ekosystém s výnimočnou biodiverzitou predstihla len Antarktída. Svoj výskum na Galapách realizovali mnohí významní vedci, na čele s Charlesom Darwinom. Počas desiatich dní Google zachytil prírodné podmienky na ostrovoch a v ich okolí, vrátane podmorského života.

Dobšinská ľadová jaskyňa v službe Google Street...
Dobšinská ľadová jaskyňa v službe Google Street View. Autor: Google

V roku 2014 v zozname lokalít pribudli aj desiatky nových miest zo Slovenska. A keďže na Slovensku je v súčasnosti evidovaných viac ako 6 tisíc jaskýň, od malých či menej zdobených až po zložité niekoľko kilometrové jaskynné systémy s často bohatou sintrovou výzdobou a vzácne aj s aragonitovou či ľadovou výzdobou, Google sa rozhodol zavítať práve do nich. V súčasnosti sa môžu záujemcovia z celého sveta kochať výzdobou Jaskyne Domica, Dobšinskej ľadovej jaskyne, Gombaseckej jaskyne, Ochtinskej aragonitovej jaskyne a Jasovskej jaskyne.

Na mapách pribudlo unikátne a riedko osídlené Grónsko
Google svoju zbierku aktuálne rozšíril o Grónsko. Zbierka ponúka pohľad napríklad na 40 kilometrov dlhý a 7 kilometrov široký Ľadovcový fjord v Ilulissate, ktorý sa nachádzať 250 kilometrov severne od polárneho kruhu.

Vikingský kostol Hvalsey v Grónsku.
Vikingský kostol Hvalsey v Grónsku. Autor: Google

Navštíviť je možné vikingský kostol Hvalsey či osadu Brattahlid, ktorú založili európski dobrodruhovia na čele s Erikom Červeným.

Osada Brattahlid, ktorú založili európski...
Osada Brattahlid, ktorú založili európski dobrodruhovia na čele s Erikom Červeným. Autor: Google

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Google #grónsko #street view #slovenské jaskyne #Galapágy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku