Nová kategória fotoaparátov Nikon DL stojí na pomedzí hybridných kompaktov (pozn. s vymeniteľnými objektívmi) a zrkadloviek. Ako uviedli zástupcovia spoločnosti, z názvu bola zámerne odstránená predpona Coolpix, ktorá v tomto prípade neodzrkadľuje to, čo fotoaparáty ponúkajú a pre koho sú určené. Kvôli vysokej cene a parametrom po nich siahnu skôr nároční amatéri a profesionáli, pre ktorých majú kompakty slúžiť ako sekundárny fotoaparát. Inak povedané, Nikon DL má slúžiť najmä vtedy, keď je nosenie batohu so zrkadlovkou a niekoľkými objektívmi nepraktické.
Názvy kompaktov už nebudú spotrebiteľov miasť
Trom novým kompaktom dal Nikon netradičné názvy, ktoré vychádzajú z použitých objektívov a ich svetelnosti. Tým základným a najuniverzálnejším je Nikon DL 24–85 f/1.8–2.8, po ňom nasleduje portrétový Nikon DL 18–50 f/1.8–2.8 a ultrazoom Nikon DL 24–500 f/2.8–5.6. Vo všetkých troch prípadoch sú objektívy pevne osadené do tela, na rozdiel od radu Nikon 1 ich teda nieje možné podľa potreby meniť.
Kompakty radu DL majú veľký 1-palcový snímač formátu CX s rozlíšením 20,8 Megapixelov, citlivosťou ISO od 160 do 12800 a s funkciou pre zníženie šumu. Konštrukčne sú kompakty prispôsobené návykom a očakávaniam náročnejších fotografov, vrátane materiálov, pogumovaného gripu a softvérového menu, ktoré je až na detaily identické s tým v zrkadlovkách.
Nové modely sa od seba líšia objektívmi. Vyhovieť chcú takmer všetkým
Objektív kompaktu DL 24–85 má nadštandardnú svetelnosť f/1.8 až f/2.8, ku ktorej mu pomáhajú sklá radu Nikkor ED. Priblížiť sa k objektom je možné 3,6-násobne s dodatočným 4-násobným digitálnym “prizoomovaním”. Okrem štandardného Full HD videa možno natáčať aj videá v 4K kvalite s 30 snímkami za sekundu. Na zadnej strane fotoaparátu sa nachádza 3-palcový výklopný a dotykový displej, ktorý používa aj model DL 18–50. Zaujímavosťou u všetkých troch modelov je možnosť zapojenia elektronického hľadáčika a ako externé príslušenstvo možno použiť aj ľubovolný zrkadlovkový blesk.
Druhý prémiový model má prakticky identické hardvérové parametre, rozdielom je však objektív s ohniskom 18–50 milimetrov. Objektív používa 11 optických členov rozmiestnených v 8 skupinách a na povrchu má nanesenú vrstvu z nano kryštálov, ktorá funguje ako antireflexná vrstva.
Nikon DL 24–500 je najdrahším modelom od Nikonu v tejto kategórii. Pri fotení s objektívom s 21-násobným priblížením má fotografovi pomáhať pokročilý systém optickej stabilizácie. Tento kompakt je okrem iného určený aj na športovú fotografiu, čomu je zas prispôsobený režim VR Sport, ktorý stabilizuje obraz v hľadáčiku pri rýchlom fotení. Pri najvyššom rozlíšení možno fotiť s rýchlosťou do 60 snímok za sekundu. Kvôli vyššej hmotnosti (780 gramov) výrobca vylepšil aj grip, ktorý vychádza z lacnejších ultrazoomov.
Cena troch kompaktov je pomerne vysoká. Začína na 779 eurách za model DL 24–85, pokračuje na 969 eurách pri modeli DL 18–50 a končí na 1059 eurách pri ultrazoome DL 24–500 s dostupnosťou v najbližších týždňoch.