Reklamy v mobile? Xiaomi užívateľov 'obťažuje' už aj reklamou v Androide

21.09.2018 19:30
xiaomi mi band 2, inteligentný náramok, xiaomi
Ilustračné foto Autor:

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Daňou za extrémne lacné smartfóny môžu byť napríklad reklamy nenápadne ukryté v operačnom systéme. Experimentovať s nimi začalo už aj čínske Xiaomi.

Kúpili by ste si lacný mobil, keby ste vedeli, že počas jeho používania budú na vás “vyskakovať” reklamy? Odpovede by boli rôzne, no zrejme väčšina by s takouto kúpou nesúhlasila. Xiaomi je jedným z prvých veľkých výrobcov, ktorí sa rozhodli nižšie zisky z predaja lacných smartfónov kompenzovať vynútenou reklamou. Redaktorov serveru Reddit na to upozornili používatelia niektorých mobilov Xiaomi. Firma sa k tomu priznala a pre server The Verge uviedla, že “reklama bola a bude dôležitou súčasťou internetových služieb Xiaomi, ktoré sú kľúčovou súčasťou obchodného modelu firmy.”

Xiaomi vo svojich smartfónoch používa Android s vlastnou nadstavbou zvanou MIUI. Práve v nej sa reklamy nachádzajú. Užívatelia ich môžu objaviť napríklad v nastaveniach telefónu. Reklama môže propagovať prakticky čokoľvek – od internetových služieb, aplikácií až po produkty a podniky. Objavuje sa nie len v systéme samotnom, ale aj v aplikáciách, ktoré Xiaomi dodáva už predinštalované. V súčasnosti sa reklamy nenachádzajú v telefónoch s “čistou” verziou Androidu One. V ostatných modeloch výrobca môže, ale aj nemusí zobrazovanie reklamy aktivovať. Užívateľ môže v systéme deaktivovať položku zvanú odporúčania, ktorá je zodpovedná za typ zobrazovaných reklám, no už nie ich frekvenciu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#mobil #smartfón #Xiaomi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku