Na trhu prvý smartfón s kamerou pod displejom. Stojí len 270 eur

04.09.2020 13:00
ZTE, Axon 20 5G
Prvý smartfón so selfie kamerou zabudovanou pod displejom. Autor:

To, čo sa zdalo ešte pred pár rokmi absurdné a nereálne sa stalo skutočnosťou. Čínskemu ZTE sa podarilo umiestniť prednú selfie kameru pod displej. Axon 20 5G je prvým smartfónom svojho druhu.

Nová éra smartfónov sa začala presne vtedy, keď vyšli z módy miniatúrne mobily a spolu s displejom začal rásť aj počet foťákov. To, čo sa len nedávno nazývalo „phablet“ je dnes považované za zlatý štandard. Na rad sa dostalo zmenšovanie rámikov, zväčšovanie displejov a vykrajovanie z výrezov pre foťák. Čínskej firme ZTE sa ako prvej podarilo zájsť tak ďaleko, že predný foťák umiestnila priamo pod displej. Nový smartfón Axon 20 5G je tak prvým svojho druhu.

Prvý mobil s foťákom pod displejom

ZTE podľa svojich slov pracovalo hneď na niekoľkých technológiách, vďaka ktorým dokázalo pod displej umiestniť senzor tak, že obraz ním zachytený nie je skreslený. Kľúčovým je v tomto prípade však materiál, ktorý sa spolieha tak na organické ako aj anorganické zložky, ktoré vytvárajú dostatočne priehľadný film. Vďaka nemu na snímač preniká dostatok svetla. Iná technológia zas pomáha synchronizovať farby pri prenikaní svetla cez displej. Cieľom bolo zabrániť rušeniu a prípadným farebným odchýlkam. ZTE si muselo poradiť aj s konzistenciou pixelov na displeji a tiež s vytvorením algoritmu, ktorý by upravoval jas displeja v krátkom intervale počas zachytávania autoportrétov.

Výsledkom je smartfón s 6,92-palcovým displejom bez zvláštnych výrezov po okrajoch či v strede. Aby toho nebolo málo, ZTE pod displej umiestnilo aj reproduktor a čítačku odtlačkov prstov. Aj keď na prvý pohľad mobil vyzerá obyčajne, je svojim spôsobom prelomový. Zostáva už len čakať na ďalších výrobcov, ktorí budú ťažiť z podobných inovácií.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú štyri...
Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú štyri fotoaparáty. Autor: ZTE

Prekvapivo nízka cena, ale len pre čínsky trh

Displej smartfónu využíva OLED technológiu a ponúka rozlíšenie 2460 × 1080 bodov a 90Hz obnovovaciu frekvenciu. Z pohľadu hardvéru mobilu nechýba osemjadrový procesor strednej triedy, 6 alebo 8 GB operačnej pamäte a 128 alebo 256 GB úložisko rozšíriteľné pomocou microSD kariet. Na zadnej strane sa nachádza až štvorica fotoaparátov. Hlavný foťák má 64 Megapixelov, druhý 8 Megapixelov a širokouhlú optiku, tretí 2 Megapixely a makro režim snímania a štvrtý sníma s dvoma Megapixelmi hĺbku obrazu. Predný foťák má 32 Megapixelov a širokouhlú šošovku.

ZTE Axon 20 5G sa bude zatiaľ predávať len na lokálnom čínskom trhu za cenu zhruba 270 eur.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ZTE #smartfón #mobil #Axon 20 5G
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku