Viete aká je životnosť vášho iPhonu? Minimálne 5 rokov, tvrdí Apple

Firma však nehovorí o hardvéri či morálnom opotrebovaní. Všetkým iPhonom bude poskytovať minimálne 5 rokov softvérovej podpory. Je to veľa alebo málo?

09.06.2024 08:00
iPhone 15 Pro, Pro Max, iPhone, Apple Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Ako často meníte svoj telefón? Každý rok alebo s vypršaním viazanosti vo vašom paušáli, či sa uskromníte a mobil meníte až vtedy keď prestane fungovať? Podľa štatistík si Európania kupujú nový mobil v priemere raz za dva až tri roky. V Spojených štátoch je to zhruba raz za dva a pol roka, kým v Číne a Južnej Kórei raz za jeden a pol roka. Mať prístup k najnovším technológiám je jeden z dôvodov, no často je rozhodnutie kúpiť si nový mobil podmienené aj ukončenou softvérovou podporou od výrobcu. Samsung napríklad len nedávno oznámil, že všetky jeho smartfóny budú mať prístup k veľkým softvérovým aktualizáciám minimálne štyri roky. Vlajkové modely však až sedem rokov. To je dobrá správa aj pre tých, ktorí si nekupujú nový mobil v čase jeho uvedenia na trh, ale napríklad až po roku až dvoch, keď je o pár stoviek eur lacnejší.

Apple v týchto dňoch nepriamo priznal, že softvérové aktualizácie bude majiteľom iPhonov poskytovať minimálne päť rokov. Týka sa to však len modelov iPhone 15 a novších. To znamená, že ak si kúpite iPhone 15 napríklad o rok (model bol predstavený koncom minulého roka), Apple vám bude poskytovať bezpečnostné aktualizácie do roku 2028, teda tri roky. Je to výrazne menej, než pri starších modeloch. Napríklad iPhone 8 predstavený v roku 2017 má aj po šiestich rokoch stále prístup k novým aktualizáciám. Podobne je to aj u modelu X alebo 11, ktoré by mali mať garantovaný prístup k aktualizáciám počas šiestich rokov od ich uvedenia na trh.

Apple na rozdiel od iných výrobcov nemá vo svojom portfóliu mobily nižšej triedy. Spolu s vlajkovou loďou, ktorá má najnovší procesor, väčšiu pamäť, lepší foťák či displej predstavuje aj lacnejšie modely, ktoré však patria do rovnakej rodiny smartfónov. Napríklad najvýkonnejší iPhone 15 Pro Max má svojho súrodenca iPhone 15 s horším hardvérom, avšak stále prémiovou cenou. Softvérovú podporu tak Apple ukončuje celoplošne podľa konkrétneho radu (všetky iPhony 15) , nie modelu (iPhone 15 Pro a podobne). To je hlavný rozdiel medzi ostatnými výrobcami, ktorí pri podpore zohľadňujú kategóriu svojich smartfónov.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Samsung #smartfón #iPhone #iOS #iPhone 15 #softvérová podpora