Koniec lacným trikom. Lacné predplatné na YouTube už zmenou krajiny nezískate

Získať službu YouTube Premium za pár eur bolo pomerne jednoduché. Stačilo sa cez VPN pripojiť k serveru z inej krajiny s lacnejším predplatným. Tomu má byť koniec.

23.06.2024 08:00
YouTube Foto:
Ilustračné foto
debata

Vynaliezavosť niektorých ľudí nemá hranice. Niektoré triky na šetrenie peňazí sú jednoduché, iné zas pomerne sofistikované. Získať službu YouTube Premium za zlomok ceny v krajine bydliska patrilo k tým jednoduchším. Stačilo, ak sa používateľ k serveru pripojil z inej krajiny a využil miestnu cenu predplatného. V niektorých krajinách ide doslova o zlomok ceny, ktorú inak musia platiť Slováci. Kým na Slovensku je cena za YouTube bez reklám 7,19 eura mesačne, v susednej Ukrajine je to len 99 hrivien (zhruba 2,3 eura). Pre získanie lacného predplatného nebolo ani potrebné do cudzej krajiny vycestovať. Stačilo použiť služby VPN.

V skratke, technológia VPN (skr. virtuálna privátna sieť). umožňuje vytvárať zabezpečené a šifrované spojenie na internete. Dokáže taktiež skryť IP adresu a priradiť počítaču inú – napríklad IP adresu z inej krajiny. A práve tento trik je možné veľmi jednoducho použiť v rade online služieb. YouTube tento známy trik doposiaľ ignoroval. Keďže ho však používatelia každý mesiac cez VPN pripravujú doslova o milióny dolárov, rozhodol sa zakročiť.

Firma pre server The Verge potvrdila, že sa týmto problémom začala zaoberať. Snaží sa posvietiť si na skutočné miesto, kde používateľ trávi väčšinu svojho času. Ak to nie je v krajine, cez ktorú má kúpené predplatné, jednoducho mu ho v blízkej budúcnosti zruší. Fungovať by to malo podobne ako na Netflixe. Ak sa zistia nezrovnalosti medzi miestom, kde sa služba primárne využíva, server bude mať právo predplatné zrušiť. Zatiaľ však nevedno, ako chce YouTube vyššiu cenu vynucovať a ako používateľov presvedčí, že opätovná zmena adresy cez VPN je zbytočná.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Google #YouTube #predplatné #YouTube Premium