Nie je to tak dávno, čo sme priniesli niekoľko tipov na zlepšenie ergonómie za počítačom. Jedným z odporúčaní bolo aj správne osvetlenie pracovnej plochy. Totiž, nie je to len chrbtica, ktorá pri práci za počítačom trpí. Rovnako, ak nie viac dá pozeranie na monitor zabrať aj očiam. Mnoho ľudí pritom práve túto oblasť ergonómie zanedbáva. Obmedzenie modrého svetla vyžarujúceho z displeja je síce fajn, no nestačí. Správne osvetlenie pracovnej plochy a plochy za monitorom je rovnako dôležité. A práve túto oblasť chce BenQ so svojim novým príslušenstvom zlepšiť.
Čo je LaptopBar? V oficiálnom popise o ňom BenQ píše ako o svetelnej lište so skladacím ramenom a s možnosťou nastavenia výšky. Pomôžeme si aj ďalším popisom zo stránky výrobcu – “LaptopBar osvetľuje pracovnú plochu notebooku centrálnym jasom až 700 luxov, a zároveň rozširuje dobre osvetlenú zónu 300 luxov na plochu 50 × 30 centimetrov pre optimálnu viditeľnosť a očný komfort.” Možno sa pýtate, načo je takéto osvetlenie majiteľovi notebooku s podsvietením klávesnice. Nuž na to, aby rozdiely medzi jasom displeja, podsvietením klávesnice a okolím notebooku neboli príliš veľké. Ak totiž musíte neustále preostrovať zrak zo žiariaceho displeja na jemne podsvietenú klávesnicu a to všetko v zatemnenej izbe, máte našliapnuté na rýchlu únavu očí.
Nastaviteľná teplota aj intenzita osvetlenia
BenQ tento problém vyriešil veľmi jednoducho. Lampa osvetľuje pracovnú plochu o rozmeroch 50 × 30 centimetrov s prechodovou intenzitou. Najviac nasvietená je kontaktná plocha notebooku (700 luxov). O čosi menej plocha za hranou notebooku (500 luxov) a najmenej zas miesto, tesne pred trupom používateľa (300 luxov). LEDka nesvietí do očí a ani priamo na displej, takže nehrozí oslepovanie a ani nepríjemné odrazy od lesklých displejov. Na LaptopBare sme ocenili aj možnosť nastaviť teplotu farieb v rozpätí od 2700 do 5700 Kelvinov. Teda od teplej žltej, až po úplne bielu. Kým počas dňa je lepšie biele svetlo, v noci sa viac hodí svetlo približujúce sa teplote klasickej žiarovky.
Lampa je vhodná aj na časté prenášanie, čomu zodpovedá jej konštrukcia. Samotná svetelná lišta je pripnutá k nastaviteľnému ramenu a to zas k batérii. Aby lampa na displeji notebooku držala, je na jeho veko potrebné nalepiť jednu z dvoch dodávaných magnetických nálepiek. Batéria na nálepke drží ako pribitá a nie je taká labilná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Jediným problémom alebo skôr špecifikom lampy je kapacita batérie. Na jedno nabitie dokáže pri polovičnom jase svietiť zhruba 160 minút. Je to dosť? Ťažko povedať. Necelé tri hodiny budú väčšine ľudí stačiť, no ak lampu budete používať každý deň, častému nabíjaniu cez priložený USB-C kábel sa jednoducho nevyhnete.
Senzory fungujú prekvapivo dobre
Výrobca pri návrhu lampy myslel aj na inteligentné nastavenie osvetlenia, ktoré prispôsobí jas na základe okolitého svetla. Pri reálnom používaní sme však viac ocenili manuálne nastavenie, vďaka ktorému sme sa mohli lepšie trafiť do vlastných preferencií. Bezdotykový snímač zas fungoval lepšie, než sme čakali. Veľmi dobre dokázal rozpoznať mávnutie ruky, ktorým sa ovláda zapínanie a vypínanie lampy. BenQ si za LaptopBar účtuje 139 eur. Keby išlo o jednoduchú lampu, cena by to bola privysoká, no vzhľadom ku kvalite, prevedeniu, jednoduchosti manipulácie a aj možnostiam nastavení je viac než primeraná.