Test: Pixel 9 Pro stavil kartu na umelú inteligenciu a výborné foťáky. A urobil dobre

Google konečne vyrobil svoj vlastný iPhone. Podobných komentárov sú v súvislosti s novými Pixel 9 na internete stovky. Je tomu naozaj tak? Mali sme možnosť detailne vyskúšať jednu z najočakávanejších noviniek na trhu. Mobil s povedomým dizajnom, hardvérom vyššej triedy, skvelými foťákmi a ešte lepšou integráciou AI. Zoznámte sa, Google Pixel 9 Pro.

01.10.2024 08:00
Google, Pixel 9 Pro, Pixel Foto:
Google Pixel 9 Pro
debata

Hneď úvodom by sme mali vysvetliť odkiaľ sa vzalo prirovnanie k iPhonu. Nová generácia mobilov, ktoré Google predstavil počas minulého mesiaca má naozaj familiárny dizajn. Nebyť zvláštne tvarovaného foto modulu a veľkého písmena G na zadnej strane, Pixel 9 Pro by naozaj mohol pripomínať dizajn dva roky starého iPhonu s lešteným kovovým rámom. Ak však niečo dáva zmysel, prečo to nasilu meniť? Google dizajn posunul o malý kus ďalej. V porovnaní s predchodcom pôsobí robustnejšie, odolnejšie a viac prémiovo. Lesklý kovový rám, ktorý vyzerá luxusne si však zapamätá odtlačky a pripomenie vám, že máte špinavé či mastné ruky. Problém, ktorý je možné vyriešiť veľmi jednoducho – použitím obalu. Bez neho by ste okrem nevábnych odtlačkov riskovali aj škrabance. Našťastie, to je asi to jediné, čo mobilu ublíži. Na zadnej strane sa totiž nachádza sklo Gorilla Glass Victus 2 a mobil má certifikáciu IP68. Nič navyše, len zlatý štandard, ktorý mobil ochráni pred ponorením do 1,5 metrovej vody.

Lesklý kovový rám je náchylný na odtlačky prstov. Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI Lesklý kovový rám je náchylný na odtlačky prstov.

Okrem Pixel 9 Pro uzreli svetlo sveta aj ďalšie dva modely. Väčší, ale parametrami totožný Pixel 9 Pro XL a lacnejší, o čosi skromnejší, no veľkosťou rovnaký Pixel 9. Odlíšiť klasickú verziu od Pro je na prvý pohľad pritom veľmi jednoduché. Deviatka má o jeden foťák menej, chýba jej teplotný senzor a namiesto matnej má lesklú zadnú stranu. Ďalšie rozdiely sa už ukrývajú pod “pokrievkou.”

Jednoduché a prosté balenie. Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI Jednoduché a prosté balenie.

Tri výborné foťáky a aj trochu zbytočný teplotný senzor

Späť však k dizajnu Pro. Na zadnej strane sa nachádza obdĺžnik, ktorý je domovom troch foťákov, blesku a netradičného teplotného senzoru (ktorý nie je príliš použiteľný). Na prednej strane sa zas nachádza veľký 6,3-palcový OLED displej s kruhovým výrezom na foťák a čítačkou odtlačkov prstov zabudovanou priamo do displeja. Keď už sme pri autentifikácii – Google konečne vymenil optický senzor za supersonický. Nateraz len v skratke – funguje nadmieru presne, a ak sa podvedome naučíte, kde sa nachádza, tak aj veľmi rýchlo. Na displej si však radšej nelepte lacné ochranné sklo, lebo obmedzíte jeho presnosť. Daktyloskopiu dopĺňa aj rozpoznávanie tváre, ktoré kvôli absencii hĺbkového senzoru možno nefunguje v extrémnych podmienkach ako pri iPhonoch, no nestretli sme sa s tým, že by sme “len” kvôli prítomnosti selfie kamery mobil nedokázali odomknúť.

Čítačka odtlačkov prstov je presnejšia než pri... Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI Čítačka odtlačkov prstov je presnejšia než pri predošlých generáciách, ktoré používali optický senzor.

Google použil 6,3-palcový LTPO OLED Displej, ktorý označuje ako Super Actua. Má rozlíšení 1280 × 2856 bodov a adaptabilnú obnovovaciu frekvenciu v rozpätí od 1 do 120 Hz (Pixel 9 ponúka rozpätie od 60 do 120 Hz), ktorá pri neaktivite či statickom zobrazení šetrí energiu. Takisto maximálny jas je o 300 nitov vyšší než v základnom modeli. Vysoký jas s 3000 nitmi oceníte nielen na slnku ale aj pri sledovaní videí či hraní hier. Pod takmer bezrámovým displejom sa nachádzajú stereoreproduktory, ktoré dokážu reprodukovať hudbu na naše prekvapenie veľmi dobre. Zvuk je čistý, basy primerane hlboké, stredy a výšky vyrovnané. iPhone 16 Pro však stále hrá o čosi lepšie.

Čístý Android obohatený s Gemini

Ak ste už v minulosti mali čo dočinenia s mobilmi od Google, určite poznáte pojem “čistý Android.” Na rozdiel od iných výrobcov, ktorí do svojich smartfónov inštalujú množstvo nepotrebného balastu a vlastných aplikácií, Google na to nie je odkázaný a používateľom ponúka čistú inštaláciu Androidu. Používateľ tak nemusí po spustení mobilu okamžite premýšľať, ktorých aplikácií sa musí zbaviť a ktoré bežia na pozadí bez jeho vedomia. Takmer rok starý Android 14, ktorý mobil poháňa, nie je ničím novým. Avšak Pixel 9 je dodávaný s garanciou aktualizácií počas nasledujúcich siedmich rokov.

Gemini AI. Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI Gemini AI.

Dôležitá je ale integrácia generatívnej umelej inteligencie Google Gemini, ktorá je za normálnych okolností spoplatnená. Majitelia nového Pixelu ju však majú na rok zadarmo. Gemini je však v mobile prítomný v dvoch verziách – Gemini a Gemini nano. Prvá funguje v cloude (a teda len s pripojením na internet) a je plnohodnotnou generatívnou umelou inteligenciou, ktorá zvládne spracovávanie textu, obrazu a zvuku. Gemini Nano je kompaktnou optimalizovanou verziou, ktorá na rozdiel od klasickej Gemini “beží” lokálne na zariadení s menšími nárokmi na výkon. V praxi to však nie vždy funguje bezchybne. Gemini niekedy bez internetu zaváha a nedokáže si poradiť s niektorými úlohami. Na druhej strane, je dobré, že aspoň nejaká umelá inteligencia v mobile dostupná je (v porovnaní s Apple, ktorý ju v EÚ sprístupní nevedno kedy). Tým, ktorí používajú ChatGPT bude aj práca s Gemini pripadať povedome. AI zvládne vytvárať obrázky, prehľadávať dokumenty, koncipovať e-maily a konverzovať podobne ako pokročilý hlasový asistent. Nuž, len nie všetko dokáže slovenčine. Mnohé z prvkov generatívnej umelej inteligencie pre slovenský trh nie sú dostupné vôbec alebo len pre jazykovo zdatnejších používateľov.

S hrubým výkonom zaostáva, no v praxi len na papieri

Veľkú kontroverziu vzbudil procesor Tensor G4. Technologickí nadšenci totiž pri predstavení mobilu očakávali niečo viac. Predsa len, procesory A17 Bionic od Apple alebo Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, ktoré zdobia iné vlajkové lode, sú výkonnejšie. Google ale argumentoval tým, že jeho procesor naopak exceluje pri použití AI, konkrétne spomínané Gemini. Viacerí recenzenti, ktorí mali možnosť procesor hĺbkovo otestovať potvrdili, že hrubý výkon sa nerovná reálne využiteľnej kapacite. Aj keď je pravdou, že pri hraní hier môže za konkurentmi zaostávať. Google nový Pixel ponúka v troch variantoch, so 128, 256 a 512 GB pamäťou. Tých 128 gigabajtov si však mohol odpustiť. Na dnešné pomery a v porovnaní s konkurenciou je to málo. Najmä ak mobilu chýba slot pre pamäťové karty. Ak využívate dve SIM karty alebo veľa cestujete, hodiť sa vám môže podpora jednej SIM a jednej eSIM. Samozrejmosťou sú aj najnovšie štandardy ako Bluetooth 5.2, či Wi-Fi siedmej generácie.

Intuitívne fotenie a podpora makra

Veľkým posunom, na ktorý sa Pixel aj snaží upútať pozornosť, je fototechnika. Oba modely Pro aj Pro XL majú totožné fotoaparáty. Konkrétne hlavný foťák s 50 Megapixelmi a veľkým senzorom, ktorý sa hodí pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach. Senzor je spárovaný s 25-milimetrovým objektívom so slušnou svetelnosťou f/1.7. Ponúka aj optickú stabilizáciu obrazu. Sekunduje mu ultraširokouhlý foťák so 48 Megapixelmi, o čosi menším senzorom, rovnakou svetelnosťou a optikou, ktorá zachytí objekty pod 123-stupňovým uhlom. Niektorí fotografi, ktorí chtiac-nechtiac prechádzajú na fotenie mobilom sa pri vlajkových lodiach dlhodobo sťažovali na absenciu makro foto. Pixel ich poteší, keďže práve cez optiku širokouhlého foťáku umožňuje fotiť aj objekty zo vzdialenosti 10 centimetrov. Nie je to najlepšia hodnota, no lepšie ako nič. Kedysi zvládali vlajkové lode fotiť makro aj z tretinovej vzdialenosti. Tretím foťákom je 48-pixelový telefoto. Vďaka periskopickému umiestneniu šošoviek, s ktorými pred mnohými rokmi prišiel na trh Huawei ponúka 5-násobné optické priblíženie a optickú stabilizáciu. Svetelnosť nie je taká dobrá ako u zvyšných snímačov, no je to logické. Čím viac optických členov, tým horšia svetelnosť. Stále je ale slušná – na úrovni f/2.8.

Fotoaparáty sú umiestnené v atraktívnom obdlžníku. Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI Fotoaparáty sú umiestnené v atraktívnom obdlžníku.

Samotné fotenie je jednoduché a intuitívne. Prostredím pripomína fotorežim v iPhonoch. Komplexnejšie nastavenia fotiek sú skryté a používateľ tak pri fotení dostane k dispozícii len to najnutnejšie. Všetko je však prehľadné a ľahko prístupné. Ak sa spýtate poloprofesionálneho fotografa, ktorú funkciu pri fotení mobilom má najmenej rád, pravdepodobne odpovie, že umelú inteligenciu. Keď výrobcovia mobilov v minulosti experimentovali s automatickou softvérovou úpravou fotiek, rozdiely bolo nielen vidieť, no v mnohých prípadoch fotky po priblížení vyzerali “umelo.” S príchodom umelej inteligencie sa to zlepšuje. Pixel ju využíva napríklad pri odstraňovaní alebo pridávaní objektov do fotiek, keď skombinuje dve samostatné fotky, alebo z pôvodnej fotky odstráni objekt, ktorý v ňom zavadzia. AI ale pomáha aj pri natáčaní videa. Výsledkom je stabilnejšia nahrávka so živšími farbami.

Fotografie sú v porovnaní s fotkami... Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI Fotografie sú v porovnaní s fotkami konkurenčných smartfónov menej "živé," aj keď im nechýba potrebná ostrosť.

Pri fotení cez telefoto už vzdialené objekty pri maximálnom priblížení takisto nevyzerajú ako machule od impresionistického maliara. Google ale mohol umelú inteligenciu nakalibrovať aj lepšie. Pri klasickom fotení chýba snímkam akýsi nádych pestrosti. Ak by ste ich porovnali s fotkami z najnovších vlajkových lodí Galaxy alebo s iPhonmi, rozdiel uvidíte na prvý pohľad. Nie, že by boli výsledky zlé, to ani náhodou. No mohli by mať výraznejšie farby. Na druhej strane, ich kvalita je bezprecedentná a plne porovnateľná s konkurenciou. Potešila nás aj malá úroveň chromatickej aberácie. Tá sa prejavuje tak, že okolo kontrastných objektov sa vytvára akýsi farebný lem alebo “duch.” Tento efekt nebol pri fotkách príliš viditeľný. Ťažko povedať, či je to kvalitnejšou optikou alebo “postprocessingom” s využitím umelej inteligencie. Tipovali by sme to druhé.

V režime portrétu je dostupných niekoľko... Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI V režime portrétu je dostupných niekoľko rýchlych možností úprav, preostrenia a rozostrenia pozadia.

Batéria s výdržou na jeden a pol dňa sa nabíja pomalšie

Batériu Pixel 9 Pro s kapacitou 4700 mAh je možné nabíjať tak cez kábel ako aj bezdrôtovo. Problémom je, že ani zrýchlené nabíjanie nedosahuje niektorých vysokých štandardov rovnako drahej konkurencie. Konkrétne cez USB 3.2 je možné mobil nabíjať 27 Wattovou nabíjačkou, bezdrôtovo s 21 Wattmi. Aj tu je rozdiel oproti modelu XL, ktorý zvládne 37 a 27 Wattové nabíjanie. V reálnych podmienkach sme dokázali nabiť mobil zo zhruba 10 na 60 percent za pol hodinu. To korešponduje s tým, čo udáva výrobca. XL sa ale za rovnakú dobu dokáže nabiť až o niekoľko desiatok percent rýchlejšie.

Stereo reproduktor sa nachádza na ľavej strane,... Foto: Tomáš Švec
Google Pixel 9 Pro, Google, Gemini AI Stereo reproduktor sa nachádza na ľavej strane, USB-C konektor v strede a slot na SIM kartu napravo.

Google vie, čo s novými mobilmi potenciálnym záujemcom ponúka, a preto nechce podliezať cenu. Ak by ste preto očakávali, že za nové smartfóny zaplatíte pár stoviek, ste na omyle. Základný Pixel 9 stojí 909 eur, Pixel 9 Pro so 128 GB pamäťou 1109 a Pixel 9 Pro XL až 1219 eur. Nie je to veľa? Ani nie. Cena je primeraná hardvérovej výbave a nemyslíme si, že je prestrelená. Skôr naopak.

Google Pixel 9 Pro
Lesklý kovový rám je náchylný na odtlačky prstov.
+11Veľký 6,3-palcový displej zdobí mobil takmer od...

Google Pixel 9 Pro – cena: od 1109 eur

Hodnotenie: 9/10

Pozitíva:

  • robustné a kvalitné vyhotovenie
  • displej s vysokým jasom a rozlíšením
  • presná a rýchla čítačka odtlačkov prstov
  • výborné foťáky s kvalitným makrom
  • nadštandardná integrácia AI
  • ročné predplatné Gemini AI
  • výborný stereo zvuk

Negatíva:

  • základná verzia len so 128 GB pamäťou
  • menej výkonný hardvér
  • obmedzenia pri plnohodnotnom využití AI
  • zbytočný teplotný senzor
  • pomalšie “zrýchlené” nabíjanie

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Google #umelá inteligencia #AI #Gemini #Pixel 9 #Pixel 9 Pro #Pixel 9 Pro XL #Pixel phone