Google pracuje na funkcii, ktorá by mohla obmedziť nevoľnosť pri jazde a používaní mobilu

Riešenie bude rovnaké, aké už použil Apple v iOS 18 - na obrazovke sa objavia malé pohybujúce sa body.

12.12.2024 17:57
vehicle-motion-cues Foto:
Technológia, ktorú chce proti kinetóze využiť Google v Androide je prakticky identická, akú nasadil Apple v iOS (na obrázku). Takéto bodky sa budú hýbať po obrazovke v súlade s pohybom auta.
debata (1)

Google vyvíja novú funkciu s názvom Motion Cues, ktorá má pomôcť znížiť nevoľnosť pri používaní smartfónov s operačným systémom Android počas cestovania v aute. Táto technológia pridáva na okraje obrazovky malé animované body, ktoré sa pohybujú v súlade s pohybom vozidla, čím poskytujú vizuálne podnety synchronizované s reálnym pohybom. Tým sa znižuje senzorický konflikt medzi tým, čo oči vidia, a tým, čo vnútorné ucho cíti, čo je často príčinou kinetózy. Tento senzorický konflikt totiž mozog vyhodnotí ako možnú otravu a snaží sa preto zbaviť „jedu“ tým, že telo ho vyvráti.

Funkcia Motion Cues sa nachádza v beta verzii Google Play Services v24.29.32, čo naznačuje, že je v pokročilom štádiu vývoja. Informuje o nej server Android Authority. Používatelia budú môcť túto funkciu aktivovať prostredníctvom dlaždice v rýchlych nastaveniach a bude vyžadovať povolenie na prekrytie ostatných aplikácií, aby boli animované body viditeľné na všetkých obrazovkách zariadenia. Okrem toho bude možné nastaviť automatickú aktiváciu funkcie pri detekcii jazdy v aute.

Podobnú funkciu s názvom Vehicle Motion Cues predstavila spoločnosť Apple v iOS 18, ktorá tiež využíva animované body na okrajoch obrazovky na zmiernenie nevoľnosti počas cestovania. Hoci Google oficiálne neoznámil dátum uvedenia Motion Cues pre Android, pokročilý stav vývoja naznačuje, že by mohla byť dostupná v blízkej budúcnosti. Len na okraj – autor tohto článku ju v iPhone viackrát skúšal a dáva celkom zmysel. Kinetózu dokáže skutočne oddialiť, ale nejaké extra zázraky od nej čakať nemožno.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Google #android #kinetóza