Raná fáza demencií sa dá liečiť cvičením

Prvé príznaky neurologických ochorení ako je Alzheimerova choroba, sa nemusia liečiť výhradne liekmi. Vedci hovoria, že rovnaké výsledky je možné dosiahnuť aj pravidelnou účasťou na terapeutických programoch, ktoré sú kombináciou cvičení a odborného poradenstva.

09.12.2008 16:50
demencia, staroba, taj-či a či-kung Foto:
Na programe sa zúčastnili väčšinou starší ľudia, ktorí na kurzoch cvičili taj-či a či-kung a chodili na hodiny psychologického poradenstva.
debata

„Väčšina výskumu na liečbu rôznych foriem demencií a väčšina peňazí sa sústredila na vývoj liekov,“ uviedla Sandy Burgenerová, profesorka opatrovateľstva z Univerzity v Illionois. „Máme však dôkazy, že aj iné postupy môžu zlepšiť kvalitu života starších ľudí a zlepšiť ich poznávacie a rozumové schopnosti,“ dodala Burgenerová, ktorá výsledky výskumu zverejnila v odbornom časopise American Journal of Alzheimer's Disease and Other Dementias.

Podľa nej ľudia v ranom štádiu demencie môžu spomaliť oslabovanie ich fyzickej, mentálnej a psychologickej kondície cvičením taj-či a či-kungu. Dokázala to na skupine 24 ľudí, ktorý sa zúčastnili na 40-týždňovom programe. Dvakrát do týždňa chodili na psychoterapiu a trikrát do týždňa na cvičenia tradičných čínskych bojových umení a meditácie. Kontrolná skupina ďalších 24 osôb sa na tomto programe nezúčastnila, aby sa dali dosiahnuté výsledky porovnať.

Burgenerová hovorí, že už štúdie predtým ukázali, že takéto programy môžu fungovať tak dobre a lieky. To platí najmä u pacientov v ranej fáze vývoja demencie. „Takáto liečba pomáha zlepšovať funkcie neurónov a má potenciál neuróny regenerovať,“ uviedla Burgenerová.

Po 20 týždňoch cvičení a psychologického poradenstva bola u pacientov zaznamenaná lepšia fyzická kondícia, lepšia rovnováha pri chôdzi či v stoji. „Pacientom sa výrazne pozdvihla sebadôvera, kým u druhej skupiny sebadôvera pozorovateľne klesla. Liečená skupina takisto dosiahla lepšie výsledky v testoch mentálnej a rozumovej zdatnosti,“ tvrdí profesorka. Ďalej dodáva, že v oboch skupinách bol zaznamenaný vyšší výskyt depresií, no u tých čo cvičili, boli depresie podstatne zriedkavejšie.

Po 40 týždňoch cvičenia už nedošlo k zlepšeniam fyzického a psychického stavu, no cvičiaci si svoj lepší stav dokázali ďalej udržať. Burgenerová k tomu dodala, že program sa u pacientov tešil veľkej obľube, a tak ešte aj po skončení štúdie pokračoval ďalšie tri roky, pričom mu ostalo verných veľa z pôvodných dobrovoľníkov. Burgenerová na záver dodala, že vo výskume bude pokračovať, aby priniesla viac dôkazov, že ľudia v ranej fáze demencie nemusia brať lieky na to, aby sa ich stav výrazne nezhoršoval.

debata chyba