SmartParking naviguje šoférov na voľné miesto

Ponáhľate sa na stretnutie? Krúžite po ulici a snažíte sa nájsť parkovacie miesto, hoci ste už mali otvárať rokovanie. Mnohí tú situáciu dôverne poznáme. Riešenie prináša projekt IT študentov zo Slovenskej technickej univerzity – Inteligentné parkovanie/SmartParking.

26.09.2018 16:00
Študenti, Smartparking Foto:
Slovenskí študenti, ktorí sa rozhodli nájsť riešenie problému s parkovaním v preplnených mestách.
debata (2)

„Študujeme v Bratislave, takže dopravné zápchy a nervóznych šoférov dôverne poznáme. Naše skúsenosti a dáta, ktoré sme našli, potvrdzujú, že väčšinu dopravných zápch v meste spôsobujú šoféri hľadajúci parkovacie miesta. Zbytočné „krúženie“ po uliciach má za následok aj vyššie množstvo spotrebovaného paliva, a teda viac emisií,“ vysvetľuje Stanislav Vnenčák, jeden z členov tímu študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

Tím ôsmich študentov FIIT STU riešil projekt SmartParking v rámci predmetu tímové projekty. Je to predmet, ktorý simuluje fungovanie IT vývojárskych tímov. Študentské tímy počas akademického roka riešia zadania, ktoré často prekročia hranice školy a nachádzajú uplatnenie v praxi. Tak je to i pri SmartParking. Projekt plánujú nasadiť ešte tento rok mestá Šaľa a Žiar nad Hronom. V Žiari nad Hronom už prebieha testovacia prevádzka.

A v čom je nápad študentov inovatívny? „Dnes sa na parkoviskách stretávame s monitorovaním voľných miest prostredníctvom kamier či v prípade garáži so senzormi nad parkovacími miestami. Kamera však nedokáže zmonitorovať parkovacie miesta napríklad na dlhšej ulici, má problém s prekážkami ako stromy či múry, nevidí „za roh“ a navyše je pomerne drahým riešením. V projekte spolupracujeme s tímom z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, ktorý vyvinul špeciálne pre projekt bezdrôtové senzory. Tie sa ľahko inštalujú na vozovku, majú široký dosah a bez nabíjania vydržia sedem rokov,“ vysvetľuje Martin Hoang z tímu.

Foto: STU
Smartparking, aplikácia

Bonusom je i aplikácia, ktorá prináša informácie na jednej strane šoférom a na druhej strane mestám. Šoférom umožní rýchlo nájsť parkovacie miesto. Mestám zase zbierať a vyhodnocovať štatistiky o obsadenosti parkovacích miest v jednotlivých zónach a získať grafy a predpovedné modely obsadenosti. Bonusmi, ktoré sú možné podľa záujmu miest, je integrovanie platby za parkovné do aplikácie, modul pre mestskú políciu, ktorý umožní kontrolu zaparkovaných vozidiel pomocou mobilnej aplikácie, alebo modul, ktorý na základe predpovede vyťaženia parkovacích miest umožní upravovať cenu parkovania.

„Systém inteligentného parkovania je zatiaľ navrhnutý ako webová aplikácia, ktorá je optimalizovaná pre mobilné aj desktopové zariadenia, takže je možné ju využívať pohodlne z domova i z automobilu. Pripravujeme však i mobilnú aplikáciu,“ hovorí Samuel Púčať z tímu.

Parkovanie je aktuálnou témou vo všetkých väčších mestách. „Riešením môže byť práve koncept Smart Cities, ktoré s pomocou Internetu vecí pomôže lepšie využívať dopravnú infraštruktúru v mestách. Zaujalo nás, že na fakulte môžeme pracovať s týmto novým konceptom Internetu vecí a navyše mať partnerov z praxe, preto sme si v rámci tímových projektov vybrali práve Inteligentné parkovanie. Nechceli sme, aby náš študentský projekt skončil v zásuvke a sme radi, že oň majú mestá záujem,“ vysvetľuje Jakub Mičo z tímu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #parkovanie #STU #parkovacia politika #SmartParking