Tím vedcov z Massachusettského technologického inštitútu rozsvietil pomocou technológie elektromagnetickej rezonancie 60 W žiarovku.
Celý nápad vznikol v noci pred niekoľkými rokmi, keď člen výskumného tímu Marin Soljačič stál v pyžame v kuchyni a nevraživo pozeral na mobilný telefón. „Bolo to pravdepodobne už šiesty raz za mesiac, čo ma zobudil pípaním, ktorým hlásil stav takmer vybitej batérie. Vtedy mi napadlo, že by bolo skvelé, keby sa mobilný telefón dokázal dobíjať sám,“ vysvetlil Soljačič.
Vedec tak začal premýšľať, aký fyzikálny jav by umožnil prenášať elektrickú energiu bezdrôtovo.
Známe spôsoby prenosu energie prostredníctvom rádiových vĺn sa javili ako neefektívne. Tento druh vysielania je skvelý na prenos informácie, nie je však príliš použiteľný na prenos elektrického výkonu. Keďže vyžarovanie sa šíri všetkými smermi, veľká časť energie by sa bezúčelovo stratila v priestore. Smerovanie energie prostredníctvom laserového lúča zase nie je príliš praktické ani bezpečné.
Voľba nakoniec padla na využitie magnetickej rezonancie. Využíva sa tak vlastnosť, že dva objekty schopné rezonovať na rovnakej frekvencii si môžu pomerne efektívne vymieňať energiu. Príkladom môže byť húpanie sa na hojdačke, kde dieťaťu stačí v rytme kývať nohami.
Projekt je však zatiaľ vo fáze experimentu. Zatiaľ sa šiestim vedcom podarilo dosiahnuť 40-percentnú efektívnosť na vzdialenosť dvoch metrov pri prenose energie z jednej elektromagnetickej cievky na druhú.
Počas ďalších testov chcú dosiahnuť osemdesiatpercentnú efektívnosť v pomere s prenosom energie drôtmi. Zariadenie pritom údajne nebude mať negatívny vplyv na zdravie. Antény systému majú pracovať na nízkej frekvencii 10 MHz a elektromagnetické vlnenie má mať vlnovú dĺžku tridsať metrov. Na tieto vlnové dĺžky by ľudské telo nemalo reagovať.