Dokončenie zariadenia s názvom XFEL, ktoré sa bude nachádzať v 3,4 kilometra dlhom podzemnom tuneli, sa očakáva v roku 2013. Jeho výstavba bude stáť viac ako miliardu eur, teda v prepočte asi 34 miliárd korún.
„Tento laser nám umožní nahliadnuť do špeciálnych dimenzií. Jeho plný vedecký potenciál v tomto čase dokonca ani nevieme predpovedať,“ povedala pri príležitosti začatia výstavby rőntgenového laseru nemecká ministerka pre výskum Annette Schavanová.
„Budeme vidieť, ako sa správajú molekuly v ľudskom tele, alebo ako sa vyvíja infekcia, a to v dosiaľ nevídanej molekulárnej mierke,“ doplnila ju francúzska ministerka rovnakého rezortu Valérie Pécresseová.
Viac ako sto rokov po objave Wilhelma Conrada Rőntgena sú zdroje tohto svetla schopné vyprodukovať miliardu násobne jasnejšie žiarenie, ktoré umožní doslova nafilmovať prebieh chemických reakcií a jeho fantasticky vysoká frekvencia zaručí, že zábery nebudú rozmazané.
Od výskumu pomocou lasera sa očakáva nový pokrok vo farmaceutickom priemysle či vývoj nových materiálov s dosiaľ nevídanými vlastnosťami. Podobné zariadenia sa stavajú aj v Japonsku a USA, no európsky laser bude oproti nim schopný pozorovať oveľa jemnejšie štruktúry.
Začiatok zariadenia je umiestnený vo výskumnom centre DESY (Nemecký elektrónový synchotrón) a prechádza popod Hamburg až za mesto. V DESY budú umiestnené urýchľovače, ktoré rozbehnú elektróny takmer na rýchlosť svetla. Elektróny ďalej prechádzajú zariadením ochladeným na mínus 271 stupňov Celzia cez magnety, ktoré im vytvoria „slalomovú dráhu". Ako cez ňu kľučkujú, produkujú veľmi jasné záblesky rőntgenového žiarenia, ktoré sa použije pri vedeckých experimentoch.