Pri výbere počítača pre školáka je potrebné prihliadať na jeho vek a aktivity, na ktoré bude prístroj využívaný. Vo všeobecnosti by mal byť každý notebook pre študenta vyrobený z odolných materiálov, ktoré vydržia časté prenosy i pády. Z praktických dôvodov je tiež vhodné uprednostniť matný povrch pred lesklým.
Žiaci 1. stupňa základnej školy využívajú notebook najčastejšie na hranie jednoduchých hier, prehrávanie filmov a rozprávok, hudby alebo vzdelávacích programov. „Tu odporúčame zamerať pozornosť na menšie noteboky, tzv. netbooky, ktorých výbava by mala byť pre tento účel dostačujúca,“ hovorí Martin Kopřiva, obchodný manažér spoločnosti Electro World.
Staršie deti požadujú graficky náročnejšie hry, komunikáciu s využitím rýchleho internetového pripojenia, osvojovanie si základov kancelárskych či iných „tematických“ aplikácií, podľa svojho záujmu. V tomto prípade je vhodná nižšia a stredná trieda notebookov s výberom parametrov podľa individuálnych požiadaviek dieťaťa.
Stredoškoláci a vysokoškoláci majú okrem kancelárskych aplikácií záujem o prehrávanie hudby a filmov, preto sa nezaobídu bez výkonného procesora, grafickej karty a rýchleho pripojenia na internet. Potreby vysokoškolákov súvisia, samozrejme, s ich študijným zameraním. Napríklad študent informačných technológií má veľmi vysoké nároky na aplikácie, procesor, rýchlosť pripojenia, kompatibilitu s perifériami a kapacitu pevného disku.
Študentom humanitných smerov postačujú notebooky so štandardným vybavením. „Pokiaľ študent často pracuje s notebookom na kolenách, praktickou pomôckou je podložka pod notebook. Z ergonomického hľadiska zmenšuje záťaž chrbta a vďaka tvrdému povrchu zabraňuje prehriatiu prístroja,“ dodáva Kopřiva.
Pracovná náplň
Hneď na začiatku si treba ujasniť, na aké činnosti bude študent notebook používať a čo od neho očakáva. Môže na ňom „browsovať“ na internete, sťahovať si rôzne dáta, pracovať s grafickými programami a videami či vytvárať efektné prezentácie – v tom prípade bude preňho vhodný výkonnejší model, ktorý rýchlo spracuje veľké súbory a nezamrzne hneď, ako otvorí zopár súborov.
Ak bude notebook nosiť do školy a ráta aj s prípadnými dopravnými „prestojmi“, ocení jeho nízku hmotnosť, menšie rozmery a vysokú výdrž batérie. To býva väčšinou na úkor výkonu, takže sa bude musieť zmieriť s tým, že sa na ňom nezahrá novšie verzie PC hier. To sa však dá ošetriť inými „zariadeniami“, akými sú smartfóny a prenosné či stabilné herné konzoly. Samozrejme, ak to peňaženka dovolí, na výber sú aj ľahké a výkonné modely s vysokou výdržou na batériu. Skôr než študentom sú však určené profesionálom.
To potvrdzuje aj Branislav Kadlub, produktový manažér Nay Elektronom. „Na trhu sú aj modely ponúkajúce vysoký výkon aj výdrž batérie, takáto investícia by však bola pre študenta zbytočne finančne náročná.“ Okrem toho si treba dať záležať aj na iných drobnostiach. „Dôležitá je napríklad kvalita klávesnice, displeja a iných ovládacích prvkov, keďže s notebookom sa bude pracovať niekoľko hodín denne. Niektorí študenti ocenia plnohodnotnú klávesnicu, ktorá podstatne uľahčí časté zadávanie čísel.“
Slušný štandard
Doba sa mení rýchlo. To čo študentovi stačilo pred dvoma rokmi, dnes už neplatí. Za slušný štandard pre študenta dnes môžeme považovať notebook alebo mininotebook s uhlopriečkou obrazovky nad 11 palcov s operačnou pamäťou 2–4 GB a pevným diskom s kapacitou 320 GB a viac. „Takéto notebooky majú bežný procesor a integrovanú grafickú kartu. Na pripojenie na internet využívajú bezdrôtovú sieť Wi – Fi alebo 3G pripojenie. Študenti možno využijú aj HSDPA dátový modem, čo je vlastne mobilný internet 3G (väčšinou vo forme USB kľúča), ktorý ponúkajú mobilní operátori,“ dopĺňa Branislav Kadlub.
Menej či viac povinné vybavenie
Pri kúpe notebooku sa treba zamerať aj na bezdrôtové pripojenie. Model bez Wi-Fi už dnes prakticky na trhu ani nenájdeme, očakávame však aj Bluetooth pripojenie, napríklad pre mobilný telefón alebo bezdrôtovú myš. Všetky notebooky majú integrovanú grafickú kartu, ktorá umožňuje zobrazovanie obrázkov, fotografií a videozáznamov, no na pokročilejšie spracovanie multimediálnych zložiek je vhodná skôr samostatná grafická karta a notebook v tomto vyhotovení je však o niečo finančne náročnejší. Aplikácie, ktoré umožňujú profesionálne upravovanie fotografií, tvorbu grafických návrhov prípadne technické projekty, sú voliteľným programovým vybavením a treba ich dodatočne dokúpiť.
Odborníci odporúčajú vyberať notebook skôr podľa značky a s ňou spojených skúseností užívateľov. Dôležitá je kvalita, teda miera poruchovosti, ale aj dostupnosť a pohodlie záručných a pozáručných servisných opráv. „Na vrchol rebríčka sa svojou kvalitou radia hlavne notebooky renomovaných výrobcov,“ hovorí Tomáš Kvašňovský z divízie osobných počítačov HP. „Títo výrobcovia zároveň poskytujú najkvalitnejšie servisné služby, pretože ich autorizované servisné strediská sú rozmiestnené po celom území Slovenska“. Netreba zabúdať, že v dôsledku rýchleho technologického vývoja by sa počítač mal kupovať s určitou rezervou aspoň do blízkej budúcnosti. Notebook, ktorého zostava je už v momente kúpy na samom okraji požiadaviek, je často len zbytočným mrhaním finančných prostriedkov.
Podľa čoho delíme notebooky
Netbook – menší notebook s odľahčeným procesorom s uhlopriečkou 10–11 palcov so zabudovanou grafickou kartou. Neposkytuje možnosť samostatnej grafickej karty, je vhodný na pripojenie na internet, mailovanie, písanie a čítanie. Netbooky postupne nahrádzajú tablety.
Mininotebook – notebook s uhlopriečkou 11,6–13´´ s bežným procesorom, operačnou pamäťou 2–4 GB, pevný disk 320–500 GB. Vyššie konfigurácie ponúkajú aj samostatnú grafickú kartu a lepší výkon procesora.
Notebook – notebook s uhlopriečkou nad 13´´, výkonnejším procesorom, operačná pamäť 4–6 GB, harddisk 500 GB a viac, s multimediálnym vybavením na ukladanie a upravovanie fotografií a videozáznamov, sťahovanie a počúvanie hudby a pozeranie filmov, často aj vo vysokom rozlíšení Full HD.