Slovenskí študenti uspeli na medzinárodnej súťaži mladých vedcov

Slovenské mladé mozgy majú stále čo ponúknuť svetu. Na medzinárodnej súťaži mladých vedcov Intel ISEF získala dvojica slovenských študentov významné ocenenia.

19.05.2013 17:33
Intel ISEF 2013, michal račko Foto:
Na súťaži mladých vedcov Intel ISEF zabodoval aj Slovák, Michal Račko (na obrázku v strede).
debata

Napriek tomu, že o úrovni vedy a výskumu v slovenských podmienkach sa polemizuje už dlhú dobu, vedci zo Slovenska majú stále čo ponúknuť svetu. Svedčia o tom aj desiatky fundovaných odborníkov pôsobiacich na zahraničných univerzitách či výskumných ústavoch, ktorí pravidelne získavajú ocenenia a granty pre svoj ďalší výskum. Dôkazom, že na Slovensku aj dnes vyrastá generácia budúcich špičkových vedcov, sú úspechy študentov na medzinárodných súťažiach. Jednou takou je aj Intel ISEF, ktorá sa každý rok koná v Spojených štátoch. Už niekoľko rokov sa súťaže pravidelne zúčastňujú tímy študentov zo Slovenska. Tento rok do amerického Phoenixu odcestovalo až sedem nadaných žiakov stredných škôl.

Po viac ako týždňovom predstavovaní a obhajovaní študentských prác, v piatok 17. mája, vyvrcholilo finále súťaže. Na stupienkoch víťazov sa objavili aj dvaja Slováci, Michal Račko z Martina a Michaela Brchnelová z Bratislavy. Obom sa podarilo zaujať a presvedčiť odbornú porotu o svojich kvalitách.

Mladý Slovák zožal úspech hneď dvakrát
Michal Račko získal tretie miesto v kategórii Matematika a fyzika s finančnou odmenou 1000 dolárov, ktorú mu udelila odborná porota za projekt konštrukcie Farnsworthovho fúzora. Ten v simulovaných podmienkach dokáže vyvolať termojadrovú fúziu, ktorá je inšpiráciou pri výskume priemyselnej termojadrovej fúzie. Fúzor je zariadenie, v ktorom je možné dosiahnuť jadrovú reakciu medzi jadrami ťažkého vodíka-deutéria. Ide v podstate o akýsi jadrový reaktor. Vo svojom projekte sa Michal snažil zmerať závislosť počtu neutrónov, ktoré vzniknú pri zrážke jadier od napätia, ktorým sú jadrá urýchlené.

Spoločná technologická korporácia ohodnotila projekt Michala Račka svojou vlastnou cenou, medailou a odmenou 3 000 dolárov. Len 17-ročný gymnazista na zámorskej súťaži spečatil svoje predošlé úspechy z viacerých medzinárodných súťaží, ktoré ocenili jeho prínos pri výskume čistej e ekologickej energie. Tohtoročný maturant plánuje od septembra nastúpiť na vysokoškolské štúdium na State College v Londýne.

Budúcich nádejných vedcov zo Slovenska láka aj vesmír
Rodáčka z Bratislava, Michaela Brchnelová, síce nezískala hlavnú cenu vo svojej kategórii, zato si ju ale všimla Pacifická astronomická spoločnosť a Americká astronomická spoločnosť, ktorá jej udelila druhé miesto a cenu Priscilla and Bart Book za projekt röntgenového merania dynamiky vybraných pozostatkov supernov. Okrem finančnej odmeny 500 dolárov získala aj lístok a letenku na udeľovanie cien, ktoré sa bude konať začiatkom budúceho roka vo Washingtone.

Prvá cena putovala opäť do Európy
Celkové prvenstvo si na medzinárodnej súťaži vybojoval 19-ročný Ionut Budisteanu z Rumunska, ktorý si odniesol cenu Gordona E. Moora a hotovosť 75 tisíc dolárov. Porotu zaujal jeho koncept využitia umelej inteligencie pri konštrukcii lacného a výhradne počítačom riadeného vozidla. Ionut navrhol dizajn auta, ktoré používa špeciálne 3D radary a vstavané kamery, s pomocou ktorých získava všetky údaje o cestnej premávke. Tie následne v reálnom čase prepočítava a umožňuje tak riadiť auto. Hodnotu konceptu študent vyčíslil len na 4000 dolárov.

debata chyba